taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7342
Euro
7.2869
Altın
1618.28
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.572
Bitcoin
45018.05

ABD'de eski borsacı manipülasyondan suçlu bulundu

SAC Capital yatırım fonunun eski yöneticisi, borsada manipülasyondan suçlu bulundu.


Whatsapp ile paylaş

ABD'de eski borsacı manipülasyondan suçlu bulundu

ABD'de eski borsacı manipülasyondan suçlu bulundu

ABD'de SAC Capital Yatırım Danışma Fonu eski yöneticisi Mathew Martoma, içeriden bilgi sızdırmak yoluyla borsada haksız kazanç elde etmekle suçlandı. Martoma'nın 45 yıla kadar hapsi isteniyor.

ABD'de bir süredir devam etmekte olan ve milyarder Steven Cohen'in sahibi olduğu SAC Capital Yatırım Danışma Fonu'nun eski portföy yöneticisi Mathew Martoma, New York Mahkemesi jürisi tarafından borsada içeriden bilgi sızdırmak yoluyla manipülasyon yapmaktan suçlu bulundu.

New York'daki Manhattan federal jürisi, 39 yaşındaki eski yöneticinin üç ayrı yolsuzluk sonucu SAC Capital'e toplam 275 milyon dolar haksız kazanç sağladığına hükmetti. Bu tutar ABD'de bugüne kadarki en büyük içeriden bilgi sızdırma yolsuzluğuna işaret ediyor.

Amerikan Sermaye Piyasası Kurulu (Securities and Exchange Commission - SEC) 1999 yılına kadar uzanan ve Federal Soruşturma Bürosu (FBI) desteğiyle yurüttüğü incelemesinde ortaya çıkardığı ve yıllar içinde gitgide artan bir dizi usulsüzlük sonucu SAC Capital Yatırım fonuna mart ve kasım aylarında rekor düzeyde toplam 1,8 milyar dolarlık ceza kesmişti.

Aralık ayında da jüri, SAC Capital'in başka bir portföy yöneticisi Michael Steinberg'i içeriden bilgi sızdırmaktan suçlu bulmuştu. Öte yandan, 14 milyar dolarlık fonun sahibi Steven Cohen, SEC tarafından mahkemeye verilmesine karşın henüz hakkında ceza davası açılmadı.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir