taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.8953
6.5056
1486.18
99027.82
281.81
49107.54

ABD'den Mısır'a 528 idam kararı uyarısı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Harf, Mısır'ın idam kararlarını uygulamaması gerektiğini bildirdi.

26.03.2014 - 04:47..
Whatsapp ile paylaş

ABD'den Mısır'a 528 idam kararı uyarısı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, günlük basın brifinginde, Mısır'da darbe karşıtı yüzlerce kişiyi idam cezasına çarptırılmasını eleştirdi.

Harf, "İki günlük duruşmanın ardından 529 davalıya dün verilen kararın uygulanması mantıksız olur. Eğer Mısırlı liderler, Mısır halkı tarafından saygı duyulan ve sonunda Mısır ve halkının istikrar ve ekonomik başarısını geliştirecek bir demokrasiye geçişi sağlamak istiyorlarsa, tartışmasız şekilde, tehdit ve intikamın olmadığı bir atmosferi oluşturmak zorundalar. Buna suçlanan tüm Mısırlıların adil yargı süreci ve duruşmalarını sağlaması dahil" diye konuştu.

"YARGILAMALAR ADİL DEĞİL"

Mısır'da dün 528 kişiye idam cezası verilen davanın, bugünkü 683 sanıklı ikinci oturumunun adaletin temel standartlarının açıkça gözardı edildiğini gösterdiğine vurgu yapan Harf, idam kararlarının Mısır'ın uluslararası insan hakları kanunlarına yönelik yükümlülükleriyle uyuşmadığının altını çizdi.

Harf, "529 kişinin idama mahkum edilmesiyle sonuçlanan iki günlük bir davanın uluslararası kanunların garantisi altındaki bir adil dava olabileceği yönünde bir beklentinin mümkün olamayacağına" işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Mısır hükümetine bu kararların geçerli olmasına izin verilemeyeceğini açıkça belirtiyoruz. Mısır hükümeti, Mısır halkının özgürlüklerini artırma yolunda harekete geçmeli, barış ve güvenliğin altını kazıyan aşırılıkları besleyen bastırmalar yolunda değil. Bu yüzden, Mısır hükümetine, siyasi motivasyonlu tutuklamalardan, cezalandırmalardan ve duruşmalardan uzak durması ile Mısır'da herkesin uluslararası hukuk tarafından garanti altına alındığı adil duruşmaların sağlanması çağrısında bulunuyoruz".

"İDAMLAR YARDIM POLİTİKAMIZI ETKİLEYEBİLİR"

Harf, bir başka soru üzerine, "Bu kararların uygulanmaması gerektiğine inanıyoruz, (Mısır hükümetinden) bunları uygulamamalarını istedik" ifadesini kullandı.

Harf, bir soru üzerine de ABD'nin Mısır'a yönelik yardım politikasını değerlendirdiğini belirterek, "Sahada olan herşey, bu (idam kararları) dahil, bizim yardım ilişkimizin bu noktadan sonra nereye ulaşacağına karar vermemizde rol oynayacaktır" açıklamasında bulundu.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir