taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.5724
Euro
7.2499
Altın
1616.82
Borsa
88059.46
Gram Altın
342.121
Bitcoin
42250.25
fuzulev

ABD'den Rusya'ya sürpriz Suriye teklifi

Kommersant gazetesi Münih’te gerçekleşen Güvenlik Konferansı’nda ABD’nin Rusya’ya Cenevre 2 görüşmelerine paralel olarak Suriye krizine çözüm için Türkiye, İran ve Suudi Arabistan’ın dahil olduğu paralel bir görüşme önerdiğini yazdı.


Whatsapp ile paylaş

ABD'den Rusya'ya sürpriz Suriye teklifi

ABD'den Rusya'ya sürpriz Suriye teklifi

Interfax’a değerlendirmede bulunan diplomatik kaynaklar, ABD’nin bölgesel formatta bir görüşme yapılmasını, bunun Cenevre 2’yi tamamlayıcı yapıda olmasını talep ettiğini belirtti. ABD Dışişleri Bakanlığı kaynağı da Kommersant’a yaptığı açıklamada, “Amerikalılar bölgesel olarak yapılacak görüşmeler için 5 katılımcı önerdi. Bu paralel yapıda Rusya, Türkiye, ABD, Suudi Arabistan ve İran olacak.” dedi. Kommersant’a göre ABD ve Rusya Suriye krizinin çözümünde öncü oyuncular.

ABD; "RUSYA SICAK BAKIYOR"

Türkiye ve Suudi Arabistan, Beşşar Esad rejimine karşı doğrudan muhalefeti destekliyor. İran ise Esad’in müttefiki. Gazeteye konuşan kaynaklar ABD’nin önerisine Rusya’nın sıcak baktığını ifade ediyor. Rusya 2013’de benzer bir bölgesel mekanizma kurulmasını önermiş, ABD ise bunu reddetmişti. Kommersant’a göre ABD’nin dönüş yapmasında Cenevre 2 görüşmelerinde tarafların tutumu etkili oldu. Cenevre 2’nin ilk oturumunda somut bir sonuç alamayan taraflar 10 Şubat’ta yeniden bir araya gelecek. Esir takası, kısmi ateşkes, insani yardımların ulaştırılması ve geçiş hükümetinin oluşturulması konuları muhalefet ve iktidar temsilcileri arasında müzakere ediliyor.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir