taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.4494
Euro
7.1849
Altın
1628.22
Borsa
88125.04
Gram Altın
338.061
Bitcoin
43111.74

AB'den Ukrayna hükümetine uyarı

AB Konseyi temsilcisi Muiznieks, orantısız güç kullananların cezalandırılmasını istedi

10.02.2014 - 22:09..
Whatsapp ile paylaş

AB'den Ukrayna hükümetine uyarı

Ukrayna İçişleri Bakanlığı Araştırma Departmanı Başkan Yardımcısı Oleg Tatarov, barışçıl protestoların devam ettiği meydan haricindeki kamu binalarının ve yolların boşaltılmadığını bildirdi.

HÜKÜMET, GÖSTERİCİLERE 1 HAFTA TANIDI

Tatarov, af yasasının öngördüğü 17 Şubat'a 1 hafta kaldığını belirterek "Üzülerek söylüyorum ki barışçıl protestoların devam ettiği meydan haricindeki kamu binaları ve yollar ne muhalefet ne de göstericiler tarafından boşaltılmadı" dedi.

Gösterilerde gözaltına alınan ve hakkında dava açılan 266 göstericiden 82'sine ev hapsi uygulandığını ve 61 göstericinin de tutuklu bulunduğunu kaydeden Tatarov bununla birlikte af yasasının öngörülen şartlarının yerine getirilmesiyle birlikte göstericilerin salıverileceğini belirtti.

AB KONSEYİ, UKRAYNA HÜKÜMETİNİ UYARDI

Öte yandan, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Temsilcisi Nils Muiznieks, Ukrayna'da göstericilere karşı orantısız güç kullanan güvenlik güçlerinin cezalandırılması gerektiği uyarısında bulundu.

Ukrayna'ya yaptığı ziyaretle ilgili bir açıklama yapan Muiznieks, kasım ayından bu yana düzenlenen barışçıl gösterilere müdahale eden polisin uyguladığı şiddet yüzünden yüzlerce kişinin ciddi bir şekilde yaralandığını söyledi.

Avrupa Konseyi'nden kendisine eşlik heyet eden bir heyet ile yaralanan kişilerle görüştüğünü belirten temsilci, plastik mermiler yüzünden çok sayıda yaralı dışında en az 10 kişinin gözünü kaybettiğini aktardı.

Muiznieks, Ukrayna yargısına orantısız güç kullanılması ile ilgili şikayetleri etkili bir şekilde değerlendirip, suçluları cezalandırması çağrısında bulundu.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir