taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7155
6.3349
1503.62
96173.05
276.349

ABD'li Müslüman Kongre üyelerine İsrail yasağı

İsrail'e ziyaretleri engellenen Kongre üyeleri, Trump'ı suçladı.

İHA | 15.08.2019 - 23:41..
Whatsapp ile paylaş

İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Tzipi Hotovely’in, ABD’li iki kadın Müslüman Rashida Tlaib ve Ilhan Omar’ın İsrail’e yapacağı ziyareti yasaklama kararı aldıklarını duyurmasından sonra Omar’dan, konuya ilişkin açıklama geldi.

Demokrat Kongre üyesi Omar, kendisi ve Rachida Tlaib’in İsrail’e alınmaması kararını ABD Başkanı Donald Trump’ın, “Müslüman yasağı” olarak nitelendirdi.

"TRUMP İSTEDİ İSRAİL İZİN VERMEDİ"

İsrail’in bu kararını ABD Başkanı Trump’ın baskısı ile aldığını söyleyen Omar, “Trump’ın Müslüman yasağı, İsrail’e uygulattığı şey. Yasak bu kez usulüne uygun olarak seçilmiş iki Kongre üyesine karşı uygulandı. İsrail’e girişimizi reddetmek yalnızca İsrail bölgelerine değil, aynı zamanda Filistin topraklarına da girmememiz anlamına geliyor.” dedi.

Netanyahu’ya Trump üzerinden yüklenen Omar, “Ne yazık ki Başbakan Netanyahu kamuoyunun barış çabalarına sürekli olarak direniyor. Filistinlilerin dolaşım özgürlüğünü kısıtlıyor. İşgalin acımasız gerçekleri hakkındaki bilgi almamızı engelliyor. Kendisi ‘İslam düşmanlığında’ Donald Trump’la aynı seviyeye geldi.” ifadelerini kullandı.

Trump’ın, İsrail’i Orta Doğu’daki tek demokratik olarak yorumlamasına atıfta bulunan Omar, “ABD’nin dış yardımı gözetiminde bulunan Orta Doğu’daki tek demokrasi böyle bir karar verebiliyor. Hem demokratik değerlere hakaret, hem de müttefik bir ulusun hükümet yetkililerinin ziyaretlerine soğuk bir cevap.” şeklinde konuştu.

ABD'li Müslüman Kongre üyelerine İsrail yasağı

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir