taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7381
Euro
7.3268
Altın
1662.94
Borsa
94122.75
Gram Altın
360.571
Bitcoin
48240.93

ABD'li politikacıdan Küba çıkışı

Florida eski valisi Charlie Crist, ABD'ye, Küba'ya ambargonun işe yaramadığı ve son verilmesi gerektiğini söyledi.


Whatsapp ile paylaş

ABD'li politikacıdan Küba çıkışı

ABD'li politikacıdan Küba çıkışı

ABD'nin Küba'ya en yakın eyaleti Florida'nın Cumhuriyetçi Partili eski valisi Crist, 50 yıldan fazla bir süredir Küba'ya uygulanan eski ticaret ambargosunun hiçbir işe yaramadığını dile getirdi.

Florida'da yeniden valilik seçimine Demokrat Parti'den giren eski Cumhuriyetçi Partili Crist, seçim kampanyası çerçevesinde yaptığı açıklamada, ''şayet Küba'ya demokrasi getirmek istiyorsak, Amerikan değerlerini cesaretlendirmemiz ve oraya yatırım yapmamız lazım'' dedi.

Crist, bunun Florida ekonomisini canlandıracağını ifade ederken, HBO televizyonundaki Bill Maher'in programında yaptığı açıklamada ise bir Floridalı olarak, çok büyük çaplı inşaat çalışmalarına ihtiyacı olan adada yatırım görmek istediğini dile getirdi. Crist, Küba'ya yapılacak yatırımların, Güney Florida'daki işsizliğin azaltılmasına olan katkısına değinerek, ''ileri bakmamız ve ambargoyu kaldırmamızın gerektiği gayet açık'' ifadesini kullandı.

Washington'da, Cumhuriyetçi Partililerin çoğu Küba'ya ambargoyu savunurken, Demokrat Partili siyasiler, ambargonun kaldırılması eğilimindeler. Başkan Barack Obama, 2011 yılında Küba'ya bazı seyahat kısıtlamalarını hafifletirken, Küba'nın insan hakları sicilinde olumlu değişimin yaşanması durumunda, daha fazla adımların atılacağı sinyali verilmişti.

ABD'nin 52 yıldır ambargo uyguladığı ve bir zamanlar ''komünist ada'' olarak adlandırılan Küba, Florida'nın 250 kilometre yakınında bulunuyor.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir