taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7184
Euro
7.2668
Altın
1610.54
Borsa
89653.87
Gram Altın
348.164
Bitcoin
46788.07

ABD'nin siber saldırı suçlaması Çin tarafından reddedildi

Çin, ABD'nin tüketici kredi derecelendirme kuruluşlarından birisine ait 150 milyon müşterinin bilgilerinin çalınmasıyla ilgili, 4 Çinli askere yönelttiği suçlamaları reddettiğini açıkladı.

AA |
Whatsapp ile paylaş

ABD'nin siber saldırı suçlaması Çin tarafından reddedildi

ABD'nin üç büyük tüketici kredi derecelendirme şirketinden biri olan Equifax, Eylül 2017'de, mayıs-temmuz döneminde ABD tarihinin en büyük  siber saldırısı yapılmıştı.

Equifax, yaklaşık 150 milyon kullanıcısına ait arasında isimlerin, sosyal güvenlik ve sürücü belgelerinin numaraları ile doğum tarihlerinin de verilerin dışarı sızdırıldığını duyurmuştu

ABD Federal Ticaret Komisyonu, geçen yıl temmuzda, Equifax'ı, veri güvenliğini sağlayamadığı gerekçesiyle 700 milyon dolar para cezasına mahkum etmişti.

ABD 4 ÇİNLİ ASKERİ SUÇLADI

ABD Adalet Bakanlığı, dün Equifax'ın 2017'de hacklenmesiyle ilgili Çin Halk Kurtuluş Ordusu mensubu askerler Vu Cıyong, Vang Çien, Şü Kı ve Liu Lı'yı suçlamıştı.

Askerler ABD vatandaşlarının sosyal güvenlik ve sürücü belgesi numaralarının da çalınması dahil toplam dokuz suçla itham ediliyor.

ÇİN SUÇLAMALARI REDDETTİ

Çin, ABD'nin tüketici kredi derecelendirme kuruluşu Equifax'ın hacklenmesi ve 150 milyon müşterisinin bilgilerinin çalınmasıyla ilgili 4 Çinli askere yönelttiği suçlamaları reddetti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gıng Şuang, yaptığı açıklamada, "siber saldırılarının her türüne karşı olduklarını" ve "hiçbir kurumun ticari sırlarının çalınması suçuna iştirak etmeyeceğini" belirtti.

ABD'nin geçmişte yabancı devletleri, şirketleri ve bireyleri ayrım gözetmeden hedef alan büyük ölçekli ve organize siber hırsızlık faaliyetleri yürüttüğüne dair kanıtlar olduğunu savunan Gıng, "Çin de bunun kurbanlarında biridir." dedi.

ABD'nin siber saldırı suçlaması Çin tarafından reddedildi

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir