taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7342
Euro
7.2869
Altın
1618.28
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.572
Bitcoin
45018.05

Abdullah Gül internet düzenlemesine ilişkin maddeleri onayladı

Tartışmalı internet düzenlemesi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylandı.


Whatsapp ile paylaş

Abdullah Gül internet düzenlemesine ilişkin maddeleri onayladı

Abdullah Gül internet düzenlemesine ilişkin maddeleri onayladı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 6527 sayılı 'Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunu', Anayasa'nın 89. maddesinin birinci fıkrası ile 104. maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendi uyarınca yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi.

YAZILI AÇIKLAMA YAPILDI

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, şunlara yer verildi: "6527 sayılı 'Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun', Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Anayasanın 89'uncu maddesinin birinci fıkrası ile 104'üncü maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendi uyarınca yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderilmiştir."

GÜL'ÜN SAKINCALI BULDUĞU MADDELER NEYDİ, NE DEĞİŞTİ?

Trafik bilgisi tanımı yoktu. İnternet kullanıcılarının iki yıl boyunca saklanacak internet trafik bilgisinin tanımının net olmaması ve mahkeme kararı olmadan TİB'in bu bilgilere ulaşabilecek olması Gül'ün birinci itirazıydı. Gül'ün itirazları sonucu getirilen düzenlemede trafik bilgisi tanımı netleştirilirken, ancak mahkeme kararıyla TİB'in bu bilgilere ulaşabilmesi imkanı getirildi.

EKLENEN BİR MADDE DE GERİ ÇEKİLDİ

Görüşmeler sırasında siber güvenlikle ilgili durumlarda mahkeme kararı aranmayacağı yönünde bir düzenleme yapılmak istendi. Ancak daha sonra bu düzenlemeden vazgeçildi. Kulislerde Gül'ün uyarısı üzerine bu maddenin geri çekildiği belirtildi. Gül'ün tepkisini çeken bir diğer düzenleme de TİB Başkanı'na verilen resen yasaklama yetkisiydi. Resen yasaklama yetkisi kullanıldığında TİB yerine kararın doğru olmadığını iddia eden tarafın mahkemeye giderek itiraz etmesi gerekiyordu. Gül'ün yaptığı itiraz sonucu söz konusu düzenleme resen yasaklama yetkisinin kullanılmasının ardından TİB'in 24 saat içinde mahkemeye başvurması zorunluluğu getirilmesi şeklinde değiştirildi. Buna göre itiraz mahkemeye iletildiğinde mahkemede 48 saat içinde konuyla ilgili kararını verecek.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir