taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.5935
Euro
7.2553
Altın
1618.33
Borsa
88059.46
Gram Altın
342.387
Bitcoin
42472.49
fuzulev

Abdullah Gül'den Yaşar Kemal mesajı

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, usta yazar Yaşar Kemal'in vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı.

AA |
Whatsapp ile paylaş

Abdullah Gül'den Yaşar Kemal mesajı

Abdullah Gül'den Yaşar Kemal mesajı

Abdullah Gül, Yaşar Kemal'in vefatı nedeniyle yaptığı açıklamada, başta Kemal'in eşi Ayşe Semiha Baban olmak üzere herkese başsağlığı diledi.

İYİLEŞMESİNİ BEKLEMİŞTİM

"Hastalığı boyunca düzenli olarak Ayşe Hanım'ı arayarak durumunu takip etmiş, umutla iyileşmesini beklemiştim. Maalesef olmadı" diyen Gül, Kemal'in vefat haberini alır almaz Ayşe Semiha Baban'a ulaşarak, başsağlığı ve sabır dileklerini ilettiğini belirtti.

Yaşar Kemal'in Homeros'tan Dede Korkut'a, Kürt destanlarından Yunus Emre ve Karacaoğlan'a, Evliya Çelebi'den Sait Faik'e uzanan edebi zenginliği günümüz süzgecinden geçirerek evrensel ve anıtsal eserlere dönüştürdüğünü vurgulayan Gül, şunları söyledi;

BARIŞIN DİLİNİ KULLANDI

"Edebiyatımızı en yüksek noktalara taşırken bir aydın olarak özgür ve bağımsız duruşuyla, insani değerlerin yüceliğinden taviz vermeksizin ve toplumsal sorumluluk bilinci içerisinde hep barıştan yana oldu, barışın dilini kullandı.

SEVGİ ÖLÜMLÜ DEĞİLDİR DEMİŞTİ

2008'de Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'nü kendisine tevdi ettiğim törende yaptığı konuşmada, '… Bugün de sonsuz düşler kuruyorum. Düş gücünü yitiren insanın hiçbir umudu kalmaz… Ben onun için yazıyorum, sevgi için, dostluk için, savaşa düşmanlık için yazıyorum. İyi şeyler için yazıyorum yoksa gerisi ne olacak yani. Her şey ölümlüdür… İnsanın içindeki vicdan ölümlü değildir, içindeki sevgi ölümlü değildir' demişti.

MEKANI CENNET OLSUN

Yarattığı eserlerin hepimizin düşleri ve umutları olmaya devam edeceği ve içimizdeki sevgiyi ve vicdanı ayakta tutacağı inancıyla kendisine Allah'tan rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun."

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir