taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7318
6.3472
1471.37
106846.18
271.216
46937.56

ABD'ye yapılacak Atatürk anıtı oy birliğiyle engellendi

ABD'nin California eyaletine bağlı Carson City belediyesinin kentte Atatürk anıtı yapılmasıyla ilgili önerisi belediye meclisinde oy birliği ile reddedildi.

05.03.2015 - 18:06..
Whatsapp ile paylaş
ABD'ye yapılacak Atatürk anıtı oy birliğiyle engellendi

ATATÜRK

ABD'nin California eyaletine bağlı Carson City belediyesinin kentte Mustafa Kemal Atatürk anıtı yapılmasıyla ilgili önerisi belediye meclisinde oy biriliği ile reddedildi.

ERMENİ VE YUNANLILARIN ETKİSİ

Kararda ABD'deki Ermeni lobisi ile Yunanlılar'ın kulis faaliyetleri büyük rol oynadı.

BELEDİYE BİNASINDA 400 KİŞİ TOPLANDI

Atatürk anıtı önerisinden haberdar olan Ermeni Devrimci Federasyon Batı ABD Merkez Komitesi, ABD Batı Bölgesi Ermeni Ulusal Komitesi, Ermeni Gençlik Federasyonu ve Amerika Yunan Konseyi gibi örgütlere üye 400'den fazla kişi, yapılan çağrılar üzerine teklifin önüne geçmek için Carson City belediye binasında toplandı.

PROTESTO EDİLDİ

Belediye binasına sığmayan Ermeni ve Yunanlıların bir kısmı da dışarda anıtla ilgili öneriyi protesto etti.

Ermeni asıllı California Eyaleti Meclisi üyeleri de toplantıda anıta karşı olduklarını belirten bir mektup sundular. Aralarında Türkiye'nin Los Angeles konsolosu Raife Gülru Gezer'inde bulunduğu 6 kişi ise anıtın yapılmasını destekleyen birer konuşma yaptı.

BASKIDAN KARARINI DEĞİŞTİRDİ

Alınan bilgiye göre anıt önerisini ilk gündeme getiren kişi olan Carson Belediye Başkanı Jim Dear ise baskılar üzerine oylama sırasında kararını değiştirerek teklifi reddetti.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir