taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.4494
Euro
7.1849
Altın
1628.22
Borsa
88125.04
Gram Altın
338.061
Bitcoin
43111.74

Ağız kokusuyla hastalık analizi

İngiliz bilim insanları, hastanın sadece nefesini analiz ederek şeker hastalığını teşhis eden bir yöntem geliştirdi.

03.02.2015 - 07:55..
Whatsapp ile paylaş

ağız kokusu nefes

İngiltere'de araştırmacılar, sadece nefes analiziyle şeker hastalığını teşhis eden bir yöntem geliştirdi. Her yıl 80 bin çocuğa Tip 1 şeker hastalığı teşhisi konuluyor. Bir otoimmün hastalığı olan şeker, tedavi edilmezse ölümcül olabiliyor. Bu nedenle erken teşhis son derece önemli. Şeker hastalığı, kişinin nefesinin aseton gibi kokmasına neden oluyor.

AĞIZ KOKUSU SAYESİNDE ŞEKER TANISI

Oxford Üniversitesi'nden kimya profesörü Gus Hancock'a göre bu kokunun nedeni, hastanın kanında keton adlı kimyasalların birikmesi. Hancock, şunları söylüyor:

"Şeker hastalarının ağzındaki aseton kokusunun kaynağı, ketondur. Diyabetik ketoasidoza giren yani insulin yetersizliği olan hastaların nefesinin aseton gibi kokması, şeker hastalığını teşhis etmeye yardımcı olur."

İngiliz uzmanlar, hastanın nefesinde bulunan çok az miktardaki asetonu bile ölçebilen taşınabilir bir aygıt geliştirdi. Aygıtı geliştiren şirketin başkanı Ian Campbell ise "Hasta, bir aygıtın içine nefesini üflüyor. Nefesin içinden, ölçmek istediğimiz organik bileşiği, yani bu durumda asetonu çıkarıyoruz. Nefesin geri kalanı aletin içinden geçip dışarı atılıyor. Ölçüm yapmak için hapsettiğimiz molekülleri kullanıyoruz" diyor.

NİHAİ TEŞHİS KAN TESTİYLE

Uzmanlar, aygıtı bir yıl içinde doktor muayenehanelerinde kullanılır hale getirmeyi umuyor. Aygıtın kişisel kullanım için daha küçük boyutlarda da imal edilmesi bekleniyor. Ancak nefes analizi yapan aygıtın sadece erken taramada kullanıldığı, nihai teşhisin kan testi sonucu konulacağı akıldan çıkarılmamalı.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir