taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7313
Euro
7.2831
Altın
1619.67
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.762
Bitcoin
45960.18

Ağrıların nedeni hormonlarımız

Stres, kortizon ve adrenalin hormonlarının aşırı düzeyde salınımına neden olarak kaslarda şiddetli ağrıların ortaya çıkmasına sebep oluyor.


Whatsapp ile paylaş

Ağrıların nedeni hormonlarımız

Ağrıların nedeni hormonlarımız

Vücudumuzun normal fonksiyonlarını yerine getirmek için gerekli olan düşük oranlı stresin kontrolden çıktığında kortizon ve adrenalin türevi hormonların aşırı düzeyde salınmasına neden olduğu, bunun da başta boyun ve sırt kasları olmak üzere birçok bölgede şiddetli ağrıya yol açtığı belirtildi.

Stresin ağrıyı, ağrının da stresi tetiklediğini belirten Uzman Doktor İlker Solmaz, "Kortizon ve adrenalin türevi hormonların aşırı derecede salınmasına neden olan stres, özellikle boyun ve sırt bölgelerine giden kanın azalmasına, oksijen oranının düşmesine, böylece de bu bölgelerdeki kasların sertleşmesine yol açarak yorgunluğa ve ağrıya sebebiyet vermektedir" uyarısında bulundu.

Günlük yaşamımızın bir parçası haline gelen stresin düşük oranda olmasının vücudumuzun normal fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olduğu ancak kontrolden çıkması durumunda başta boyun ve sırt kasları olmak üzere birçok kasta ağrıya neden olduğu belirtildi. Uzman Doktor İlker Solmaz, "Kontrolden çıkan bir stres düzeyi, kortizon türevi hormonları aşırı derecede uyarmaktadır. Bu uyarılma sonucu hissedilmeyecek kadar hafif olan bir ağrı şiddetlenebilmektedir. Strese neden olan ağrılar vücudun kendi kendini iyileştirme mekanizmasını devreye sokan proloterapi adını verdiğimiz yöntemle ortadan kaldırılmaktadır. Türkiye Proloterapi ve Ağrı Kliniği olarak, strese neden olan ağrıları proloterapiyle çözmekle kalmıyor, hastaya stresle baş etme becerisini arttıracak destek de veriyoruz." dedi.

STRES HORMON DENGESİNİ BOZUYOR

Günlük yaşamımızda çeşitli nedenlerle stres altına gireriz. Ancak düşük seviyeli stresin zararlı olmadığı aksine vücudumuzun normal fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olduğu belirtildi. Sorunun bu stres düzeyinin kontrolden çıkması durumunda meydana geldiğini belirten Uzman Doktor İlker Solmaz, "Yüksek seviyeli stres, kortizon türevi hormonları aşırı derecede uyarmaktadır. Stresle uyarılan adrenalin benzeri hormonlar normalde hissedilmeyecek olan ağrının algılanmasını artırır" diye konuştu.

STRES BOYUN VE SIRT KASLARINDA AĞRIYA NEDEN OLUYOR

Stresin ağrıyı, ağrının da stresi tetiklediğini belirten Uzman Doktor Solmaz, kontrol edilemeyen stresin boyun ve sırt kaslarında şiddetli ağrıların ortaya çıkmasına neden olabileceğini söyledi. Doktor Solmaz, "Kliniğimize bel ya da boyun ağrısı şikâyeti ile başvuran hastaların büyük çoğunluğu stresli bir dönemin ardından gelmektedirler. Örneğin, siyatik rahatsızlığı olup belirti vermeyen bir hasta stresli bir durumun ardından şiddetli kalça ve bacak ağrısı ile doktora başvurabilmektedir. Anlaşılacağı gibi stres pek çok ağrılı durumu da tetikleyebilmektedir" dedi.

Stres hormonları olarak bilinen adrenalin türevi hormonların, aynı zamanda kasların sertleşmesine de neden olduğunun altını çizen Doktor İlker Solmaz, "Özellikle boyun ve sırt kasları bu tür kasılmalara karşı hassastır. Kasılan kas ise, dokulara giden kanın azalmasına ve oksijen oranının düşmesine neden olur. Bu da ilgili kaslarda yorgunluğa ve ağrıya sebebiyet verir" diye konuştu.

STRES VE AĞRIYA KARŞI EGZERSİZ

Ağrı-stres, Stres -ağrı kısır döngüsünü kırmanın en iyi yolunun egzersiz yapmaktan geçtiğini belirten Doktor Solmaz, hareketsiz yaşamdan uzak durulması gerektiğini belirtti. Solmaz, "Türkiye Proloterapi ve Ağrı Kliniği olarak; hastanın strese neden olan ağrılarını proloterapi adını verdiğimiz yöntemle çözmekle kalmıyor, hastaya stresle baş etme becerisini arttıracak destek veriyoruz. Stresi yönetme, önleme konularında farklı yöntemler ışığında danışmanlık ve eğitimler veriyoruz" dedi.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir