taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.771
Euro
7.3697
Altın
1645.94
Borsa
93225.22
Gram Altın
358.647
Bitcoin
49746.93

Ahmedinejad Gül'ü engelledi

Ahmedinejad, Cumhurbaşkanı Gül'ün protestocuları selamlamasına izin vermedi.


Whatsapp ile paylaş

Ahmedinejad Gül'ü engelledi

Ahmedinejad Gül'ü engelledi

İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad'ın, Cumhurbaşkanı Gül'ün  İranlı muhalif göstericileri selamlama kararını engellediği iddia edildi. 

KRİZİ GÖZE ALDI

İsrail istihbarat sitesi Debka, resmi ziyaret için Tahran'da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün dün Tahran sokaklarında gösteri yapan protestocularla görüşmek istediğini öne sürerek, İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad'ın Ankara ile kriz çıkması pahasına bunu engellediğini iddia etti.

Debka'nın iddiasına göre, rejimi protesto amacıyla dün Tahran'da sokaklara dökülen İranlı muhalif göstericiler, Cumhurbaşkanı Gül'ü yanlarına davet etti. Gül de daveti kabul ederek protestocuları selamlama kararı aldı.Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Gül'ün korumaları İran güvenlik yetkililerinden eskort istedi.Ancak Debka'nın iddiasına göre İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad devreye girerek güvenlik yetkililerine, Ankara ile diplomatik kriz çıkma pahasına Gül'ün protestoculara yaklaşmasını engellenme emri verdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül İran'da

İKİ LİDER ARASINDA GERGİNLİK

Cumhurbaşkanı Gül'ün bunun üzerine kararından vazgeçtiğini ileri süren Debka, iki lider arasındaki gerginliğin aynı gün düzenlenen ortak basın toplantısına da yansıdığını ve basın toplantısının kısa kesildiğini iddia etti.

İsrail istihbarat sitesi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Mısır'daki gösterilere de en erken destek veren liderlerden biri olduğunu yazdı.

İranlı muhalifler, 2009'daki tartışmalı seçimin ardından yaşanan şiddet olaylarından sonra ilk kez dün Mısır ve Tunus'taki halk ayaklanmalarını desteklemek üzere sokağa indi. Tahran'daki gösterileri dağıtmak isteyen polis göz yaşartıcı gaz kullandı.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir