taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.46495
6.2001
1304.82
104815.1
229.225

AİHM'den ihraç edilen öğretmene ret

FETÖ üyesi olmaktan KHK ile ihraç edilen öğretmen, AİHM'ye başvuruda bulunmuştu.

AA | 08.12.2016 - 12:25..
Whatsapp ile paylaş
AİHM'den ihraç edilen öğretmene ret

AİHM'den ihraç edilen öğretmene ret

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 672 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile öğretmenlikten ihraç edilen Akif Zihni’nin başvurusunu, tüm iç hukuk yollarının tüketilmediği gerekçesiyle reddetti.

İÇ HUKUKLA ÇÖZÜLMESİ TAVSİYESİ

Mahkeme, bu tür davaların iç hukukla çözülmesi tavsiyesinde bulundu. AİHM, 2012 yılında yapılan bir değişiklikle bu tür başvuruların Anayasa Mahkemesi'ne yapılmasının mümkün olduğunu vurgulayarak, daha önce aynı yönde verdiği kararları örnek gösterdi.

BENZER DAVALAR İÇİN EMSAL TEŞKİL EDECEK

AİHM'in verdiği bu karar benzer davalar için emsal teşkil edecek. Yüksek mahkeme, olağanüstü hal (OHAL) uygulaması sürecinde ülkelerin güvenlik kaygıları nedeniyle bu tür kararlar alabileceğini belirtirken, itirazlar söz konusu olduğunda iç hukuk yollarının mevcut olduğunu ve öncelikli olarak bu yolların tüketilmesi gerektiğini kaydetti. AİHM, OHAL uygulaması süresince hukuk devleti kurallarının geçerli olduğunu da hatırlattı.

KILIÇDAROĞLU "AİHM'DE BEDELİ AĞIR OLUR" DEMİŞTİ

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, FETÖ'cülerin devlet memuriyetinden atılmasıyla ilgili OHAL kararlarını eleştirmiş ve "AİHM'de bedeli ağır olur" uyarısında bulunmuştu.


Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir