taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.6366
Euro
7.2847
Altın
1595.72
Borsa
88606.65
Gram Altın
340.232
Bitcoin
41918.7

Akıllı telefonu güvenli kullanmanın yolları

İşte akıllı telefonunuzu güvenle kullanmak ve bilgilerinizin istemediğiniz kişilerin eline geçmemesi için yapmanız gereken 8 nokta..


Whatsapp ile paylaş

Akıllı telefonu güvenli kullanmanın yolları

Akıllı telefonu güvenli kullanmanın yolları

Akıllı telefonlar, işleri kolaylaştırıp, gittiğimiz her yerde çevrimiçi olmamızı sağlıyorlar fakat sahip oldukları potansiyel riskler, hayatı kabusa çevirmeye yetecek cinsten tehlikeli.

Akıllı telefonunuzu güvenle kullanmak ve bilgilerinizin istemediğiniz kişilerin eline geçmemesi için yapmanız gereken 8 şey var. Güvenlik firması Eset'e göre, bunlar olmazsa olmaz yöntemler:

EKRANINIZI KİLİTLEYİN

En temel güvenlik önlemi, ekran kilitleme özelliğidir ve bütün modeller için ortaktır. Cihazınız kullanmaya başlamadan önce bunu yapın. Ayarlar > Güvenlik > Ekran Kilitleme menüsünden yapabilirsiniz. Önemli uygulamalarınızı ise 2 kere kilitleyin! Sizin için önemli olan uygulamalara PIN yaratarak, onları kilitleyebilirsiniz. Bu konuda yardımcı olan App Lock uygulaması, ücretsiz olarak Google Play Store'dan indirilebilir.

BİLGİ İŞLEM YETKİLİNİZLE GÖRÜŞÜN

2. İş için kendi telefonunuzu kullanacaksanız, önce bilgi işlem yetkiliniz ile görüşün
İş için kendi telefonunu kullanma yaklaşımı giderek yaygınlaşmaktadır. Ancak bu durum ciddi riskler barındırmaktadır. "Gönderilmiş" kutunuzda bulunan bir mail bile suçluların şirket ağınıza giriş yapmalarına sebep olabilir. O nedenle bu konuyla ilgili mutlaka bilgi işlem bölümünüzle veya bu konuda hizmet aldığınız kişi ile görüşün.

CİHAZINIZ MI KAYBOLDU PANİK YAPMAYIN

Bu konuda hem Google hem de Eset Mobile Security yazılımı, Anti-Theft uygulaması ile oldukça iyi güvenlik çözümleri sunuyor. Cihazınız kanepenin arkasına düşmüş olsa bile bu çözüm ile kaybolan cihazların yerleri bulunabilir. Anti-Theft uygulaması ile cihazınız sessiz konumdayken bile çalmasını sağlayabilir, uzaktan cihazınızı kilitleyebilir ve harita üzerindeki yerini tespit edebilirsiniz.

HASSAS BİLGİLERİNİZİ TELEFONUNUZDA SAKLAMAYIN

Hassas bilgilerinizi akıllı telefonda saklamayın, taşınabilir SD kartlarda hiç saklamayın
Örneğin, telefonunuzda kredi kartınızın biglileri ya da pasaportunuzun fotoğrafı varsa, bunları harici bellekte saklamayın. Bu, saldırganların bilgilerinize ulaşmalarını kolaylaştırır. Öte yandan Google'ın Android Device Manager sayfası ve ESET Mobile Security'nin Anti-Theft uygulaması, telefonunuzun çalınması durumunda uzaktan verilerinizi silebilmeniz için çözümler sunar.

HER UYGULAMA İNDİRDİĞİNİZDE İZİN PENCERESİNİ OKUYUN

Android uygulama izinleri penceresi sıkıcı gibi gözükse de sisteminizi güvende tutmak için en önemli yoldur. Kötü uygulamalar, bilgilerinize ulaşmak için ve Android fonksiyonlarını kontrol etmek için izin ister. Örneğin, bütün ağ iletişimini okumak ya da SMS mesajlarınıza erişmek gibi. Eğer uygulamanın uzun bir izin listesi varsa, işte o zaman alarm çanlarının çalmaya başladığı andır.

BANKACILIK UYGULAMALARINI GÜVENİLİR KAYNAKTAN İNDİRİN

Dünya çapında sahte bankacılık uygulamaları ile Android cihazları hedef alan truva atlarında ciddi artışlar söz konusu. Kötü amaçlı yazılımlar, sahte banka sitelerinden mesajlar göndererek kullanıcıların çeşitli uygulamaları cihazlarına indirmelerini sağlamaya çalışıyorlar. Ancak bankanız hiç bir zaman bu şekilde bir uygulama sağlamaz. Güvende olmak için bankacılık uygulamanızı Google Play'den indirin.

TELEFONDAN ÖDEME YAPARKEN DİKKATLİ OLUN

Güncel Android cihazlar, telefonla ödeme imkanı sunan NFC çipi (Yakın Alan İletişimi) bulundururlar. Hatta bazı ülkelerdeki mağazalarda bununla ilgili ödeme sistemleri bile devre girmiştir. "Bankalara yönelik her yeni teknoloji bilgisayar saldırıları için potansiyel hedeftir" tespitini yapan Eset araştırmacıları, bu teknolojiyi kullanırken, bankadan doğru bilgi alınmasını ya da direkt olarak NFC sistemi ile ödeme yapılmasını tavsiye ediyor.

GÜVENLİK YAZILIMI KULLANIN

Eset verilerine göre, son bir yılda akıllı telefonlara yönelik kötü amaçlı Android yazılımları %63 oranında artış gösterdi. Ayrıca fiziksel hırsızlıklar da hız kesmedi. Tıpkı bilgisayarınızı koruduğunuz gibi, akıllı telefonunuz için de mobil güvenlik yazılımları kullanın.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir