taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.5814
Euro
7.2557
Altın
1621.21
Borsa
88059.46
Gram Altın
343.129
Bitcoin
41971.81
fuzulev

Alevi dedeleri Karbela'dan sonra Necef'e geçti

Kutsal yolculuğa çıkan Alevi dedeleri ve Bektaşi babaları, Kufe Mescidi, Hz. Ali'nin evi ve Necef'te Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakçı ile Hz. Ali'nin türbesini ziyaret etti.


Whatsapp ile paylaş

Alevi dedeleri Karbela'dan sonra Necef'e geçti

Alevi dedeleri Karbela'dan sonra Necef'e geçti

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik himayesinde; Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) ve Cem Vakfınca düzenlenen etkinlikte, Kerbela'da kaldıkları son gece, otelde cem yapan Alevi ve Bektaşiler, daha sonra Yezid'in ordusundan Hz. Ali'nin safına geçen ve hayatını kaybeden Hür Şehid'in türbesini gördü.

Alevi dedelerinin Kufe Mescidi ziyaretinden görüntüler

KUFE MESCİDİ'Nİ GEÇTİLER

Ardından Kufe'ye geçen grup, burada Hz. Ali'nin, aynı zamanda şehit olması sonrasında yıkandığı ve kefenlendiği evini ziyaret edip, evin yanında bulunan Kufe Mescidi'ni gezdi.

Alevi dedeleri Karbela'dan sonra Necef'e geçti

'HZ.ALİ MESCİDE BAHÇEDEN GİRERDİ'

Gruba rehberlik yapan araştırmacı yazar Cafer Bendiderya,  yaptığı açıklamada, Hz. Ali'nin evi hakkında bilgi verdi. Kufe'de bir tarafta hükümet konağı, diğer tarafta tarihin en eski camilerinden biri olan Kufe Mescidi'nin bulunduğunu belirterek, buranın Hz. Ali'nin kefenlendiği ve eliyle kazdığı su kuyusunun bulunduğu yer olduğunu anlattı. Su kuyusunun üstünün kısa süre önce kapatıldığını ancak kuyu suyunun boruyla dışarıya verildiğini belirten Bendiderya, Hz. Ali'nin mescide bahçeden geçerek gittiğini söyledi.

TÜRKİYE'NİN BAĞDAT BÜYÜKELÇİSİ FARUK KAYMAKÇI DA ZİYARETTEYDİ

Bendiderya, Hz. Ali'nin ramazan ayında, Kufe Mescidi'nde namaz kıldığı sırada şehit edildiğini anımsattı. Grup, Hz. Ali Mescidi olarak da bilinen yerde, Müslim bin Akil, sahabelerden Hani bin Urve'nin türbelerini de ziyaret etti. Mescid hakkında buranın yöneticisi de kafiledekileri bilgilendirdi. Alevi İslam Din Hizmetleri Başkan Yardımcısı Gazi Karababa, anlattıkları bu topraklara gelmeyi hayal etmediklerini söyledi. Buralara gelip bunu kelimelere dökmenin zor olduğunu vurgulayan Karababa, "Bizim için ruhani bir duygu, içsel bir duygu. Bu ayak basmak bambaşka, bu duygu bambaşka, yaşamak lazımmış. Yaşadığımız için de Cenabı Allah'a şükrediyoruz ki bizlere buraları gösterdi. Bir daha gelmeyi inşallah nasip eyler" dedi. Daha sonra otele geçen Alevi dedeleri ve Bektaşi babalarını, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakçı da ziyaret etti.

Alevi dedeleri Karbela'dan sonra Necef'e geçti

'KUFE'YE GELECEĞİNİZİ DUYUNCA ÇOK SEVİNDİK'

Kaymakçı, gruba hitaben yaptığı konuşmada, 5 aydır Bağdat'ta görevde bulunduğunu belirterek, "Sizlerin Necef'e, Kerbela'ya, Kufe'ye geleceğinizi duyunca çok sevindik" dedi. Türkiye ile Irak'ın ilişkilerinin sadece siyasi ya da ekonomik olmadığını ifade eden Kaymakçı, insan ilişkilerine de çok önem verdiklerine işaret etti. Kaymakçı, Türk heyetinin buralara gelmiş olmasının dost ve kardeş olarak görülen Irak'a verilen çok önemli bir destek olduğuna işaret etti.

'SİZLERİ BURADA DAHA SIK GÖRMEK İSTİYORUZ'

Türkiye'nin kardeş, dost, birlik elinin yine dost ve kardeş ülke Irak'a bu şekilde uzatılmış olduğunu vurgulayan Kaymakçı, "Bizler sizleri burada daha sık görmek istiyoruz. Aynı şekilde sizlerin Iraklı kardeşlerimizi, Iraklı muhatap dernekleri ülkemizdeki etkinliklere davet etmenizi istiyoruz. Çünkü Irak, zor bir dönemden geçiyor ve Irak'ın gelişmesinde, kalkınmasında, istikrarında belki de en fazla katkıda bulunacak ülke Türkiye" diye konuştu. Iraklıların da Türkleri kendilerine yakın gördüğünü vurgulayan Kaymakçı, buraya gelinmiş olmanın bile önemli bir mesaj olduğuna işaret etti. Kaymakçı, "Buraya gelip bir birlik, kardeşlik, dostluk mesajı verdiğiniz için çok önemli bir kapı açtınız" dedi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin, tüm vatandaşlarının arkasında olduğunu vurgulayan Kaymakçı, ziyareti düzen Kültür ve Turizm Bakanlığına, TÜRSAB'a, emeği olan vakıf ve derneklere teşekkür etti.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir