taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.6803
Euro
7.3141
Altın
1677
Borsa
95834.44
Gram Altın
361.538
Bitcoin
46700.36

Ali Babacan'dan KOBİ değerlendirmesi

Türkiye Başkanlığındaki G20 Gündemi konferansında konuşan Ali Babacan, "KOBİ'ler ekonominin belkemiğini oluşturuyor" dedi.

AA |
Whatsapp ile paylaş

Ali Babacan'dan KOBİ değerlendirmesi

Ali Babacan'dan KOBİ değerlendirmesi

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Uluslararası Finans Enstitüsü'nün (Institute of International Finance - IIF) düzenlediği "Türkiye Başkanlığındaki G20 Gündemi" konferansında konuştu.

IIF'İN ÖNCELİKLERİ TÜRKİYE İLE AYNI

Babacan, Türkiye'nin öncelikleri ile IIF'in önceliklerinin aynı olduğunu ifade etti. Kendisinin ilk katıldığı G20 toplantısının kasım 2002'de Yeni Delhi'deki toplantı olduğunu anımsatan Babacan, o tarihte toplantıların sadece bakanlar düzeyinde yapıldığını, liderler zirvesi düzenlenmediğini söyledi.

KOBİLER EKONOMİNİN BELKEMİĞİNİ OLUŞTURUYOR

"Türkiye'de kendi deneyimimize göre KOBİ'ler ekonominin belkemiğini oluşturuyor. Aslında bu pek çok gelişmekte olan ülke için geçerli. Bazı gelişmiş ülkelerde dahi KOBİ'ler ekonomik yapının çok önemli bir parçası olmaya devam ediyor. Bu nedenle KOBİ'lere özel bir önem veriyoruz. KOBİ'lerin küresel katma değer zincirinin bir parçası olmalarına nasıl yardımcı olabiliriz? KOBİ'lerin finansmana erişimini daha kolay nasıl kolaylaştırabiliriz? Bunları ele alacağız."

KOBİ KREDİLERİ YÜZDE 25 ARTTI

Geçen yıl bankacılık sektöründe kredi büyümesinin yüzde 16 arttığını ifade eden Babacan, KOBİ'lere kullandırılan kredilerin ise yüzde 25 arttığını belirtti. Babacan, BM, Dünya Bankası ve bölgesel kurumlarla da birlikte çalıştıklarını ve düşük gelirli gelişmekte olan ülkeler için bir gündem geliştirmeye çalıştıklarını anlattı.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir