taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.6163
Euro
7.2901
Altın
1584.88
Borsa
89643.71
Gram Altın
337.109
Bitcoin
41986.66

Ali İsmail Korkmaz davasında ilk duruşma

Ali İsmail Korkmaz'ın ilk duruşması bugün Kayseri'de görülmeye başlandı.


Whatsapp ile paylaş
Ali İsmail Korkmaz davasında ilk duruşma

Ali İsmail Korkmaz davasında ilk duruşma

Eskişehir'de geçen yıl 2 Haziran’da Gezi Parkı protestoları sırasında saldırıya uğrayıp 38 gün komada kaldıktan sonra hayatını yitiren Ali İsmail Korkmaz’ın ölümüyle ilgili açılan davanın ilk duruşması, Kayseri'de görüldü. 

MÜDAHİLLİK TALEPLERİ REDDEDİLDİ

Duruşmada iddianame okundu. İddianamede tanıkların anlatımlarına göre, Ali'yi döven polisler 'Oh be stres attık' demiş. Mahkeme, Ali'nin ailesi dışındaki müdahillik taleplerini reddetti.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ÜST SEVİYEDE

Duruşma öncesi güvenlik önlemleri alındı. Kent dışından gelen otobüsler durduruldu, içindekiler tek tek arandı.

DURUŞMADA ALİ'NİN ANNESİ SANIKLARA OĞLUNU GÖSTERDİ

Duruşmada Ali'nin acılı annesi oğlunun resmini sanıklara göstererek, ''Ben Ali'yi temiz ellerimle büyüttüm. O pis ellerinizde dokunmayın çocuğuma'' diye feryat etti, avukatlar gözyaşlarına boğuldu. Duruşma salonunda sivil giyimli bir kişinin üzerinde silah olduğu iddiası salonu gerdi. Sivil giyimli uzman çavuşun, tutuklu polisin yakını olduğu ortaya çıktı. 2 avukat ve CHP Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu'nun şahitliğinde polisler tarafından yapılan aramada uzman çavuşun üzerinde silah çıkmadı.

AİLE ALKIŞLARLA DURUŞMA SALONUNDA

Ali İsmail'in ailesi duruşma salonuna alkışlarla girdi. Duruşmada yer yokluğu zaman zaman tartışmalara neden oldu.

AVUKATLAR 'GEZİ DİRENİŞİ' DİYEREK SÖZLERİNE BAŞLADI

Duruşmada sanık avukatlarıyla müdahil avukatları arasında tartışma yaşandı. Sanıkların önünde polisler, arkasında jandarmalar barikat oluşturdu. Müdahil avukatları usule dair sözler aldı. Her avukat sözlerine "Gezi direnişi" diye başladı.

''POLİS GAZ SIKMASAYDI BUNLAR YAŞANMAZDI''

Eskişehir Baro Başkanı, "Polis gaz sıkmasaydı, Ali İsmail o sokağa kaçmaz, öldürülmezdi. Bu çok önemli, Vali bizi dinlemedi, sorumludur. Bütün halkın, herkesin Ali İsmail'e borcu var, adil bir yargılama istiyoruz" dedi.

ALİ'NİN ANNESİ FERYAT ETTİ, AVUKATLAR AĞLADI

Anne Emel Korkmaz, sanıklara dönerek "O pis ellerinizde dokunmayın çocuğuma, nasıl bakabiliyorsunuz çocuklarınızın yüzüne. Ben Ali'yi temiz ellerimle büyüttüm" diye feryat etti, salondaki avukatlar ağladı. Anne Korkmaz, elindeki oğlunun çerçeveli büyük fotoğrafını sanık polisin suratına tutup, "Oraya değil buraya bak, çocuğum var derken gözlerimin içine bak" dedi.

Abisi Gürkan Korkmaz sanıklara ve avukatlarına tepki gösterdi, ''Haram olsun aldığınız para'' diye bağırıp ayağa kalktı, yanındakiler koluna girdi.

SİVİL YAKA PAÇA DIŞARI ÇIKARILDI

İzleyici bölümündeki sivil giyimli kişi, jandarma olduğunu söyledi. Kadın avukatların ''Üzerinde silah var'' iddiası nedeniyle bu kişi yaka paça dışarı çıkarıldı. Avukatlar kimlik tespiti istedi, arbede yaşandı.

SAĞIR-DİLSİZ NUMARASI YAPMIŞ

Kimliği Mahkeme Başkanı tarafından alınan sivil giyimli kişi, arka kapıdan çıkarıldı. Sivilin, kim olduğu sorulunca sağır-dilsiz numarası yaptığı öne sürüldü.

ALİ İSMAİL'İN ABLASI BAYILDI

Ali İsmail'in ablası fenalık geçirdi, kolonya ile teskin edildi.

SİVİL UZMAN ÇAVUŞ, TUTUKLU POLİSİN YAKINI

Sivil, mahkeme başkanının huzuruna alındı. İbrahim K. adlı bu kişi, "Kulaklarımda problem var. 58. Piyade Alayı'nda uzman çavuşum. Tutuklu polis Mevlüt Saldoğan'ın akrabasıyım. Onu görmeye geldim, silahım yok. Avukat hanım kimlik sordu, ısrar edince üzerinde silah var diyerek dışarı attılar" dedi.

TANIK AVUKATLARDAN SİLAHLI İKİNCİ KİŞİ İDDİASI

Tanık avukatlar "Bir kişi daha vardı, silaha dokunduk" diyerek itiraz ettiler. Mahkeme Başkanı, sivil uzman çavuşa müdahale eden avukatları dinledi.

Sanatçı Pınar Aydınlar da sivil uzman çavuşla arasında geçen diyalogu mahkeme başkanına anlattı.

SİVİL UZMAN ÇAVUŞUN ÜZERİNDE SİLAH ÇIKMADI

2 avukat ve CHP Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu'nun şahitliğinde polisler tarafından yapılan aramada, Burdur 58'inci Piyade Alayı'nda görevli Uzman Çavuş İbrahim K.'ın üzerinde herhangi bir silah çıkmadı.

Emniyet Müdürü Mustafa Aydın da İbrahim K.'da silah olmadığını ve bu durumun tutanakla tespit edildiğini belirtti.

Aramanın ardından CHP'li Kulkuloğlu da, koridorda bekleyen avukatlara, aramada silah bulunmadığını söyledi.

METİN FEYZİOĞLU DA DURUŞMAYI TAKİP ETTİ

Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, uçağını kaçırdığı duruşmaya gecikmeli olarak geldi. Korkmaz ailesinin avukatlığını üstlenen Feyzioğlu, saat 11.20 sıralarında duruşma salonuna girdi.

FEYZİOĞLU'NDAN ESKİŞEHİR VALİSİ'NE ELEŞTİRİ

Metin Feyizoğlu söz aldı ve davanın Eskişehir'den Kayseri'ye alınmasıyla birlikte delillerin kararabileceğini söyledi. Feyzioğlu, olay için "Arkadaşları öldürmüştür" diyen Eskişehir Valisi'ni eleştirdi, "Yargının kurucu unsuru olarak buradayız. Adil bir yargılama bekliyoruz" dedi.

CHP'Lİ VEKİLLER DE DURUŞMAYI İZLİYOR

CHP'li vekiller Hüseyin Aygün, Sezgin Tanrıkulu, Veli Ağbaba, Süheyl Batum, Musa Çam ve Tufan Köse de duruşmayı izlemek için Kayseri'ye gitti.

DURUŞMA ÖNCESİ NELER OLDU?


2 BİN POLİS GÖREVDE

Kentte her türlü gösteri valilik tarafından yasaklandı. Yaklaşık 2 bin 30 polis memuru, 3 TOMA, bir panzer ve bir polis helikopterinin görev yaptığı duruşma öncesi, şehrin giriş ve çıkışlarına arama noktaları kuruldu. Davada 1’i polis olmak üzere 5’i tutuklu 8 kişi kasten adam öldürmek ve bu suçu kolaylaştırmaktan 10 yıl ile ömür boyu hapis arasında ceza istemiyle yargılanıyor.


KAYSERİ’YE ONLARCA OTOBÜS

Davayla ilgili olarak Kayseri’ye çeşitli illerden 40’a yakın otobüs, midibüs, minibüs ve özel araçlarla 5 bine yakın kişi geldi.

OTOBÜSLERDE ARAMA

Birçok kentten duruşmayı izlemek için otobüsler kent girişinde durduruldu. Kayseri’nin Ankara ve Adana girişindeki Pastırmacılar Parkı arama noktasında durdurulan, davayı izlemeye gelenler kimlik ve GBT sorguları yapıldıktan sonra kente alındı. Sosyal medyada ise Ali İsmail Korkmaz davası için Kayseri'ye gelen otobüslerde güvenlik güçlerinin arama ve kimlik kontrolü yaptığı anlara dair kareler paylaşıldı.

ARAMAYI ÖNLEMEK İÇİN

Bir otobüsün üzerine durdurulmasın diye ''İHH ve MİT'e aittir'' diye yazıldığı da görüldü.

Ali İsmail Korkmaz davasında ilk duruşma

ADLİYE ÖNÜNDE YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ

Kayseri'de sabahın erken saatlerinde Adliye önünde de çok yoğun güvenlik önlemi alındı. Polis araçları ve TOMA'ların beklediği görüldü.

ALİ İSMAİL'İN ANNE VE BABASI DA DURUŞMAYA GELDİ

Ali İsmail Korkmaz'ın anne ve babası da duruşma için Adliye'ye geldi. Acılı anne baba duruşma salonuna girmek için uzun süre kapıda bekledi.

Ali İsmail Korkmaz davasında ilk duruşma

'NASIL KIYDINIZ OĞLUMA''

Oğlunu yitiren acılı anne duruşmanın başlamasını beklerken adliye koridorlarında gözyaşlarıyla oğlunun resimlerini göstererek ''Nasıl kıydınız çocuğuma? Ne yaptı çocuğum size? Kendi çocuklarınıza nasıl bakıyorsunuz'' diye isyan etti.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir