taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7321
Euro
7.3184
Altın
1660.06
Borsa
94641.84
Gram Altın
359.374
Bitcoin
49120.8

Almanya'da şekercilere rekor ceza

Federal Rekabet Kurumu, rekabet kurallarını ihlal ettikleri belirlenen Almanya'nın önde gelen üç şeker üreticisine yaklaşık 280 milyon Euro ceza kesti.


Whatsapp ile paylaş

Almanya'da şekercilere rekor ceza

Almanya'da şekercilere rekor ceza

Federal Rekabet Kurumu'ndan yapılan açıklamada, "Pfeifer und Langen", "Südzucker" ve "Nordzucker" şirketlerinin, uzun yıllardır ürün dağıtım bölgeleri ve fiyatları anlaşmalı olarak belirlediklerinin anlaşıldığı kaydedildi.

TÜKETİCİYİ MAĞDUR ETTİKLERİ VURGULANDI

Açıklamada, 3 üretici şirketin söz konusu uygulamasının başka şirketlerin yanı sıra tüketiciyi de mağdur ettiği vurgulandı. Federal Rekabet Kurumu Başkanı Andreas Mundt, "Şirketler, fiyatları aşağı çekebilecek üretim fazlasını yurtdışına ihraç etmiş. Piyasayı bölgelere göre kendi aralarında paylaşıp, fiyat kırmamak için başkasının bölgesine girmemiş" dedi.

ŞİRKETLER CEZALARA İTİRAZ EDECEK

Anlaşmalı dağıtımın 2009 yılında yapılan bir aramayla ortaya çıktığı, kesin olmamakla birlikte 1990'lı yıllardan bu yana uygulandığı ihtimali üzerinde durulduğu belirtildi. Federal Rekabet Kurumu, uygulamanın aydınlatılmasında başta Nordzucker şirketi olmak üzere şirketlerin kurumla işbirliğinde bulunduklarını, bu nedenle kendilerine verilen cezada kapsamlı indirime gidildiğini duyurdu. Şeker üreticisi şirketler, Düsseldorf Eyalet Yüksek Mahkemesi'ne başvuruda bulunarak kurum tarafından kesilen cezalara itiraz edebilecek.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir