taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.8159
6.6282
1415.44
95182.49
264.603

Almanya’nın şirin kasabaları

Almanya; ziyaretçi akınına uğrayan Frankfurt, Münih ve Berlin gibi büyük şehirlerin yanı sıra Avrupa‘nın en etkileyici ve şirin kasabalarına da ev sahipliği yapıyor.

Özel İçerik | 27.02.2019 - 10:31..
Whatsapp ile paylaş
Almanya’nın şirin kasabaları

Aybüke SENGİR/ [email protected]

Klasik kentlerinin dışında Almanya’da sizi cezbedecek ve hitap edecek o kadar çok alternatif var ki, şaşıracaksınız. Mesela Heidelberg böyle bir yer, Dresden, Gengenbach vb. birçok yer küçük ama yılların hikayesi içine sinmiş mekânlar.

Tatil güzergâhınıza Almanya’nın tarihinden izler taşıyan, büyüleyici kasabalarını ekleyerek, rüya gibi bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Bir de Orta Çağ derebeylerinin şatolarının hemen aşağısında kurulmuş köyler var. Çayırlarda besili inekler otlar, "Heidi Heidiiiiiiiii" diye koşmak istersiniz. O zaman, Almanya'nın kasabalarındaki yolculuğumuza başlıyoruz...

Almanya’nın şirin kasabaları

700 YILLIK RÜYA KASABA: HEİDELBERG

İkinci Dünya Savaşı’nda, ne Nazilerin ne Amerikalıların fazla zarar vermeye kıyamadığı, Neckar Nehri kenarında, Orta Çağdan kalma bir masal şehri tadı veren yüksek ve kırmızı kiremitli çatılı binaları, tarihi köprüleri, şehri tepeden izleyen eski kalesi, cıvıl cıvıl sokakları.. Heidelberg; kuşkusuz Almanya’nın en güzel şehirlerinden birisi.

Almanya’nın şirin kasabaları

Pfalz ve Oden Ormanı tarafından çevrelenmiş şehirde; ağaçların rengarenk görüntüsü, Filozoflar Yolu’nda dökülmüş sarıdan turuncuya, pembeden kırmızıya her tür ton ve renkte çiçek ve yaprakların eşliğinde yürüyüş, Carl Theodor Köprüsü’nden şehrin pastel tonlardaki görünüşü, Heidelberg Şatosu’nun o ihtişamı her mevsim ayrı bir güzel…

Almanya’nın şirin kasabaları

HEİDELBERG KALESİ KARTPOSTAL GÖRÜNÜMÜ VERİYOR

13. yüzyıldan kalma kırmızı taştan yapılmış kale, II. Dünya Savaşı sırasında Almanlar tarafından Merkez Karargah olarak kullanılmış; bunu haber alan karşı güçler, en yoğun hava saldırılarını bu kaleye yapmışlar.

Almanya’nın şirin kasabaları

Kalenin zirvesinde sizi şöyle bir manzara karşılıyor.

Almanya’nın şirin kasabaları

ELBE NEHRİ'Nİ SÜSLEYEN ŞEHİR: DRESDEN

Dresden, Almanya’nın doğusunda yer alıyor. Her ne kadar II. Dünya Savaşı’nda büyük zarar görüp, neredeyse tamamı yıkılsa da küllerinden doğup, bugünkü halini almayı başardı. Dresden’e gelmişken görmeden gitmemeniz gereken 5 yeri listeleyeceğim;

Almanya’nın şirin kasabaları

Frauenkrche; Barok mimarinin en güzel örneklerinden biri olan kilisenin yapımı, 1743 yılında tamamlandı ancak, İkinci Dünya Savaşı sırasında bombardımana maruz kalan kilisenin büyük bir kısmı harap oldu. Almanya’nın birleşmesiyle birlikte, yıllar süren bir restorasyon sürecine girerek 2005 yılında açıldı. Kilisenin içini ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

Almanya’nın şirin kasabaları

Zwinger Sarayı; Sarayın devasa avlusu içerisinde bahçe ve havuzlar sıralanıyor. Sarayın içerisindeki müzelerde Boticelli, Rembrandt, Rubens gibi dünyaca ünlü ressamların eserlerini inceleyebilirsiniz. Avluyu gezmek ücretsiz, müzeler için fiyat 10 euro.

Almanya’nın şirin kasabaları

Fürstenzug; 1121’den 1918’e kadar görev almış hükümdarların seramikten tasvirlerinin bulunduğu bir duvar. 102 metre uzunluğundaki duvar, aynı zamanda dünyanın en büyük porselen duvarı unvanına sahip.

Almanya’nın şirin kasabaları

Semper Opera Binası; Elbe Nehri'nin hemen yanı başında bulunan bu görkemli yapı, savaş sırasında yıkılıp tekrar restore edilerek bugünkü halini alıyor. Birçok prömiyere sahne olan bu bina, Dresden’in övünç kaynaklarından biri.

Almanya’nın şirin kasabaları

Grosser Garden; Dresden’in en büyük şehir parkı olan Grosser Garden’da çimlere uzanıp güneşlenebilir, temiz havayı içinize çekerek yürüyüşün keyfini çıkarabilirsiniz.

Almanya’nın şirin kasabaları

GEÇMİŞİN YAŞADIĞI YER: GENGENBACH

Gengenbach, Kara Ormanlar'ın ortasında yer alıyor ve çok elverişli ılıman bir iklime sahip. Bağlar ve meyve bahçeleri manzarası, neredeyse bir Akdeniz karakterini andırıyor. O nedenle de buradaki üzüm ve meyveler dünyaya ün salmış. Özellikle, yüzyıllardır aileden çocuklara geçen şarap üreticiliği ise burasının başka bir özelliği. Ormanları ve üzüm bağları, otelleri, tatil suitleri, 180 kilometrelik yürüyüş parkurları ve dahası…

Almanya’nın şirin kasabaları

Gengenbach, deniz seviyesinden 175 metre yükseklikte. Eski İmparatorluk şehri, tarihi merkezleri ve tarihi kent surlarıyla, ayrıca kule ve kapıları ile görkemli tarihi evler ile birlikte sizi karşılıyor. Düşünsenize; mis gibi orman havasını içinize çekerken, adeta o anları yaşıyormuşçasına tarihe yolculuk yapmış hissediyorsunuz.

Almanya’nın şirin kasabaları

BALKONLARDAN SARKAN RENGARENK SARDUNYALAR: MONSCHAU

Monschau, Belçika sınırında çok şirin, küçük ve eski bir Alman kasabası. Monschau’yu anlatmak için 11. yüzyıla kadar gitmek gerek aslında. Kasaba, tarihi boyunca Prusya, Fransa, Almanya ve Belçika yönetimleri altında yaşamış. Bu da kültürel bir melez yapı oluşmasına neden olmuş Monschau’da.

Almanya’nın şirin kasabaları

Tarihi kent merkezi, dar sokakları ve yarı ahşap evleri ile tanınan Monschau‘da; yaz aylarında kasabada bulunan otel ve restoranların kapı önlerine attığı sandalye ve masalarda yemeklerini yeme imkanı bulan ziyaretçiler, böylece kasabanın tertemiz havasından daha fazla faydalanabiliyor. Nostaljik treniyle, tüm kasabayı ücretsiz olarak gezebiliyorsunuz.

Almanya’nın şirin kasabaları

ROMANTİK YOL ÜZERİNDE: RONTHENBURG

Bavyera’nın ünlü Romantik Yolu üzerinde bulunan ve ‘rüya şehir’ olarak anılan Rothenburg, Almanya’nın en iyi korunmuş Orta Çağ kasabası.

Almanya’nın şirin kasabaları

Masal diyarlarını andıran mimarisi ile pek çok fantastik filme ev sahipliği yapan Rothenburg’un neredeyse yüzde 40’ı, II. Dünya Savaşı sırasında tahrip oldu. Ancak bölge halkı, Rothenburg’un dillere destan mimarisini yeniden inşa ederek, kasabaya eski görünümünü geri kazandırdı. Eğer kasabayı gezerken size bir yerlerden tanıdık geldiğini düşünüyorsanız; bu, bir Walt Disney filmi olan Pinokyo, Rothenburg’a ilham kaynağı olduğu içindir. Orta Çağ mimarisini hissettiren, doğayla bütünleşen masalsı kasabalarıyla Avrupa’nın en güzel seyahat rotalarına sahip olan Almanya, ziyaretçilerini etkiliyor.

KÜÇÜK BİR ORTA ÇAĞ KASABASI: COCHEM

Mosel Nehri üzerinde bulunan Cochem, bin yıllık tarihe sahip görkemli Reichsburg Kalesi ve kartpostallarda yer alabilecek eşsiz manzarası ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Üzüm bağları ile çevrili olan ve Romalılar'ın eşsiz manzarasından büyük bir övgü ile bahsettiği Cochem’de, o zamana göre bazı ufak değişiklikler olsa da kasabanın cezbedici görünümü hiç değişmemiş.

Almanya’nın şirin kasabaları

Küçük bir Orta Çağ kasabasını andıran Cochem; hediyelik eşya ve şarap satış dükkânlarının bulunduğu pazar meydanı, restore edilmiş ahşap evleri, kiliseleri ve taş sokakları ile hem tarihe hem de günümüze uzanan bir görünüme sahip. Özellikle beyaz şarabı ile ünlü olan Cochem’de, ağustos ve kasım aylarında da şarap festivalleri düzenleniyor.

Almanya’nın şirin kasabaları

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir