taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.5724
Euro
7.2502
Altın
1618.01
Borsa
88059.46
Gram Altın
342.703
Bitcoin
42220.71
fuzulev

Amerika'da Coca Cola hakkında şaşırtan karar

Coca Cola'nın içinde yer alan bir maddenin kansere yol açtığından dolayı ABD'de üzerinde uyarı yazısı bulunması gerektiği kararı alındı.


Whatsapp ile paylaş

Amerika'da Coca Cola hakkında şaşırtan karar

Amerika'da Coca Cola hakkında şaşırtan karar

Gazlı içeceklere kızıl rengi veren 4-Mel isimli kimyasal maddenin kanserojen içerdiği iddia edildi. Bu madde artık ABD'deki kolalarda kullanılmayacak. Ancak Türkiye ve Avrupa'da eski formülle satılmaya devam edilecek.

BİLİM DERGİSİ ORTAYA ÇIKARDI

Amerika'da yayınlanan dünyaca ünlü bilim dergisi Tech Times'da yayınlanan "Suni renklendirme yapan 4-methylimidazole (4-Mel) potansiyel olarak kanser yapıcı bir kimyasal içeriyor" makalesi bilim ve gıda dünyasını birbirine kattı. İki yıl önce yayınlanan makalenin ardından konu üzerine eğilen Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Çevre ve Sağlık Bilimleri Ulusal Akademisi 'karamel' adı da verilen bu kimyasalın potansiyel olarak kansere yol açabileceğini belirtti.

ABD'DE KARAMEL OLMAYACAK

California Eyaleti ise 29 mikrogram 4-Mel içeren tüm yiyecek ve içeceklerin üzerine kanser riski uyarısı bulunması gerektiğini öngören bir yasa çıkardı. Ürünlerinin üzerinde herhangi bir uyarı ibaresi bulundurmayı reddeden Coca Cola, ABD pazarındaki ürünlerinin içeriğindeki karamelin çekileceğini duyurdu.

AVRUPA "TEHLİKESİZ" BULDU

Ancak Avrupa Yemek Güvenliği Otoritesi 'karamelin' herhangi bir tehlike oluşturmadığına kanaat getirdi. ABD'de kansere yol açtığı gerekçesini bilimsel olarak temelsiz bulan Coca Cola, "Biz yıllardır formülümüzü zamana göre değiştirdik. Ancak asla tehlikeli bir şey satmadık. Satmayacağız" dedi.

İLK COLA'DA KOKAİN VARDI

1886 yılında üretilen ilk Coca Cola kokain içeriyordu. Onun yerine 1904'te kafein konularak 1985 yılına kadar aynı içerik kullanıldı. Şirketin son 29 yıldır tadını daha şekerli yapan bir kimyasal kullandığı biliniyor.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir