taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.9193
6.5272
1494.4
95096.29
284.456
49001.29

Amerikalı öğretmenden Forbes'ta FETÖ yazısı

ABD'deki liselerde 39 yıl boyunca İngilizce öğretmenliği yapan Peter Greene, Forbes dergisinde yayınlanan makalesinde, ABD'deki sözleşmeli okul sistemini eleştirdi.

AA | 11.01.2019 - 23:03..
Whatsapp ile paylaş
Amerikalı öğretmenden Forbes'ta FETÖ yazısı

Sözleşmeli okul sisteminin, okulları ticarethaneye dönüştürdüğünü belirten Greene, sistemin ayrıca tüm dünyadaki yatırımcı ve işletmecilere, ABD'nin eğitim sisteminde söz sahibi olma hakkı tanıdığını vurguladı.

SÖZLEŞMELİ OKUL ZİNCİRİ

FETÖ'nün, ABD'deki sözleşmeli okul ağına da değinen Greene, sözleşmeli okulların, yabancıların ABD'deki eğitim sistemine dahil olması için bir araç olduğunu belirterek, "Bunun en bariz örneği, sözde Gülen sözleşmeli okul zincirleri olarak anılan okullar. Bu zincir, büyük miktarda Türk vatandaşına, öğretmenlik amacıyla ABD'ye gelmeleri için H-1B (çalışma) vizesi verilmesi amacıyla kullanıldı." ifadelerini kullandı.

Amerikalı öğretmenden Forbes'ta FETÖ yazısı

"BEYİN YIKAMA MERKEZLERİ"

Greene, FETÖ'nün sözleşmeli okullarında gizli kapaklı işlerin de döndüğüne dair iddialara işaret ederek, "Bu okullar, Gülen ile bağlantılı inşaat firmaları gibi gruplara para akıtmakla da suçlanıyor. Bazı muhafazakar kesimden eleştirmenler, Gülen okullarının beyin yıkama merkezleri olarak kullanıldığından endişe ederken, bazıları da Gülen okullarının, ABD'lilerin verdiği vergileri, sürgündeki bir hükümeti fonlamak için kullandığını düşünüyor." görüşünü paylaştı.

Greene, FETÖ okullarının, Amerikalı öğrenciler üzerinde olumsuz etkileri olduğundan endişe duyduğunu belirtti.

Amerikalı öğretmenden Forbes'ta FETÖ yazısı

FETÖ'NÜN OKUL AĞI

ABD'nin Pennsylvania eyaletinde, 1999 yılından bu yana ikamet eden FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, ülke genelinde 140 civarında sözleşmeli okulu ve bu okullar vasıtasıyla devletten aldığı, yılda yaklaşık 500 milyon dolarlık geliri yöneten kişi olarak biliniyor. Söz konusu okullarda, her yıl yaklaşık 60 bin civarında öğrencinin eğitim aldığı belirtiliyor.

Amerikalı öğretmenden Forbes'ta FETÖ yazısı

FBI SORUŞTURMASI

FETÖ'nün ABD'deki sözleşmeli okulları ile ilgili, çok sayıda finansal usulsüzlük soruşturması açılmış, Federal Soruşturma Bürosu (FBI), örgütün bazı okullarına baskın düzenleyerek aramalar yapmıştı.

ABD YÖNETİMİ, HÂLÂ GEREKLİ ADIMLARI ATMIYOR

ABD yönetimi, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in iadesine yönelik Türkiye'nin sunduğu hukuki delillerle ilgili, henüz kayda değer bir adım atmamakla da eleştiriliyor.

Amerikalı öğretmenden Forbes'ta FETÖ yazısı

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir