taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.8128
6.4637
1476.56
110476.59
275.979
42373.38

Ankara Tandoğan Meydanı'nın adı değişti

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisince, Tandoğan Meydanı'nın adı "Anadolu Meydanı" olarak değiştirildi.

AA | 14.04.2015 - 00:25..
Whatsapp ile paylaş
Ankara Tandoğan Meydanı'nın adı değişti

tandoğan meydanı

Ankara Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, meclis toplantısı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, başkanlığında yapıldı.

Gündeme ilişkin maddelerin ele alındığı toplantıda Tandoğan Meydanı'nın isminin "Anadolu Meydanı" olarak değiştirilmesine ilişkin isimlendirme komisyonu raporu görüşüldü.

Görüşmenin ardından isim değişikliği  AK Partili ve bağımsız üyelerin oylarıyla kabul edildi. Değişikliğe CHP'li üyeler ret oyu verdi, MHP'li üyeler çekimser kaldı.

VALİ NEVZAT TANDOĞAN'IN ZABITALARI ELLERİNDE SOPALARLA KÖYLÜLERİ KOVALIYORDU

Cumhuriyet döneminde, Atatürk Bulvarı’ndan kılık kıyafeti müsait olmayan insanlar geçirilmemişti. Poturlu, şalvarlı bir takım insanlar öyle Ankara’ya gelip bulvara giremezdi. Tek parti zihniyeti "Kıyafetini düzelt, öyle geç" diyordu.

AŞIK VEYSEL’İ ATATÜRKLE GÖRÜŞTÜRMEDİLER

1931 yılında Aşık Veysel, “Atatürk’tür Türkiye’nin ihyası”... dizesiyle başlayan destanı Ata’ya okumak için Ankara’ya gidiyor. 45 gün kalmasına rağmen bir türlü destanı Atatürk’e okumak kısmet olmuyor.

Aşık Veysel o gün yaşananları şöyle anlatmıştı: “Ulus Meydanı’ndaki çarşıya, o zamanlar Karaoğlan Çarşısı diyorlardı. Saz teli almak için Karaoğlan Çarşısı’na yürüdük. Ayağımızda çarık. Bacağımızda şal-şalvar, şal-ceket, belimizde kocaman bir kuşak.! Polis geldi, ’Girmeyin, yasak’ dedi. ’Peki girmeyelim’ dedik. Polisi güya salmış gibi yürümeye devam ettik. Adam arkadaşım İbrahim’e çıkıştı. ’Kafadan gayri müsellah mısın? Girmeyin diyorum. Beynini patlatırım senin!’ diye çıkıştı. ’Biz çarşıdan saz teli alacağız!’ dedik. O zaman polis, İbrahim’e, ’Tel alacaksan bu adamı bir yere oturt. Git telini al!’ Gitti İbrahim teli aldı geldi. Tel taktık. Ama sabahleyin çarşıdan da geçemiyoruz.

"DEDEMİ ULUS’TAN ATTILAR"

Âşık Veysel’in torunu Halil Süzer, dedesini yaşadıklarını “Dedem köylü kıyafeti giyiyordu. Elbiselerin çoğu yamalıydı. Ayakkabı olarak çarık giyiyormuş. Çarığı bile yamalıymış. O dönemin fakirliği ile orantılı elbise giyiyormuş. Ancak o dönemin zabıtaları polisleri onu Ulus’tan atmışlar” diye anlatmıştı.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir