taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.737
Euro
7.2893
Altın
1614.16
Borsa
89552.61
Gram Altın
349.36
Bitcoin
45673.74

Anksiyeteye iyi gelen yiyecekler

Bilim adamları anksiyete yani aşırı endişeli olma hali gibi günümüzün hastalıklarına karşı koruyan besinler öneriyor.


Whatsapp ile paylaş

Anksiyeteye iyi gelen yiyecekler

Anksiyeteye iyi gelen yiyecekler

Modern tıbbın yanı sıra bilim adamları tabiat ananın mutfağından depresyon, anksiyete yani aşırı endişeli olma hali gibi günümüzün hastalıklarına karşı koruyan besinler öneriyor. Huffington Post'un haberine göre işte anksiyeteye iyi gelen yiyecekler.

YAĞLI BALIKLAR

Ohio Eyalet Üniversitesi'nin yaptığı küçük çaplı bir araştırmaya göre Omega-3 yağ asitlerinin anksiyeteyi, plasebo içirilenlere göre yüzde 20 azalttığı görülmüş. Uzmanların mucize yağ olarak değerlendirdiği omega-3'ün birçok başka faydası da bulunuyor.

PAPATYA ÇAYI

Aslında papatya çayının etkileri yüzyıllardır biliniyor ancak modern tıp bunu yeni yeni araştırıyor. 2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre de papatya çayı ve takviyesi anksiyeteyi azaltıyor.

YUMURTA

B vitamini beynin en çok ihtiyacı olan vitaminlerden bir tanesi ve ayrıca sinirlere de faydalı. Psychology Today isimli bilimsel derginin haberine göre B vitamini de anksiyeteye iyi geliyor

PROBİYOTİKLER

Aslında Türklerin geleneksel içeceklerinden kefir ve yoğurt en faydalı probiyotiklerden. Yapılan birçok araştırmaya göre de bağırsaklar ve beyin arasında tüm vücudu ilgilendiren önemli bir iletişim var. Bağırsaklardaki faydalı bakterileri probiyotikelrle beslemek bu iletişimi artırıyor.

PROBİYOTİKLER

2011 yılında İrlandalı bilim adamlarının yaptığı araştırmada yoğurttaki bakterilerin farelerde davranışları düzelttiği, stresi, anksiyeteyi ve depresyonu azalttığı görüldü.

YEŞİL ÇAY

Yeşil çay da bulunan L-theanine ismindeki amino asitlerin genel olarak rahatlatıcı etkisi biliniyor. Bir çalışmada 200 miligram L-theanine takviyesi verilen üniversite öğrencilerinin sınav öncesi streslerinin azaldığı görüldü.

Ancak bu miktarda takviye almak için günde yaklaşık 20 fincan yeşil çay içmek gerekir. Ancak her şey gibi bunun da fazlası zararlı olabilir.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir