taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7413
Euro
7.2897
Altın
1619.82
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.84
Bitcoin
45995.09

Antalya'da bir adam yaşadığını kanıtlamaya çalışıyor

Antalya'nın Alanya İlçesi'nde ağabeyinin kendi adına çıkarttığı kimlikle evlendikten sonra vefat etmesi nedeniyle kayıtlara ölü olarak geçen 33 yaşındaki Hakan Ceyhan, yaşadığını kanıtlamaya çalışıyor.


Whatsapp ile paylaş

Antalya'da bir adam yaşadığını kanıtlamaya çalışıyor

Antalya'da bir adam yaşadığını kanıtlamaya çalışıyor

Alanya'da bir eğlence merkezinde güvenlik görevlisi olarak çalışan Hakan Ceyhan, 2001 yılında vatani görevini yapmak üzere Ankara'ya gitti. Asker kaçağı olan ve 2 yaş büyük ağabey Gökhan Ceyhan, askerde olmasından faydalandığı kardeşinin adına kendisine kimlik çıkarttı.

CEZA ALMAMASI İÇİN SUSTU

Yaşamına üzerinde kendi fotoğrafı bulunan kardeşinin kimliğiyle devam eden Gökhan Ceyhan, 2002 yılında Alanya'da tanıştığı İsveç vatandaşı bir kadınla evlenerek bu ülkeye yerleşti. Vatani görevini tamamlayıp döndükten sonra durumdan haberdar olan Hakan Ceyhan, ağabeyinin ceza almaması için sessiz kaldı.

İLK DAVAYI KAZANDI

Hakan Ceyhan, bir süre sonra evlenmek istedi. Kız arkadaşıyla evlilik işlemleri için Alanya Nüfus Müdürlüğü'ne giden Hakan Ceyhan, ilk engelle karşılaştı. Yetkililerin kayıtlara göre evli gözüktüğünü ve yeniden evlenemeyeceğini söylediği Hakan Ceyhan, imam nikahı kıydı. Ceyhan, kaydın düzeltilmesi için ise 7 Mart 2011 tarihinde mahkemeye başvurdu. Alanya 4'üncü Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davada, mahkeme heyetine evli olmadığını ve ağabeyinin kendisi adına sahte kimlik çıkarttığını ispat eden Hakan Ceyhan, mahkeme sonunda yeniden 'bekar' kimliğine kavuştu. Ağabey Gökhan Ceyhan ise kardeşi zamanında mahkemeye başvurmadığı için, zaman aşımından dolayı ceza almadı. 

AĞABEYİ ÖLÜNCE KENDİSİ DE ÖLDÜ

Kardeşinin kimliğiyle İsveç'te hayatını sürdüren Gökhan Ceyhan, Mart 2013'te İsveç'te yüzerken boğularak hayatını kaybetti. Uçakla memleketi Kayseri'ye gönderilen ağabeyinin cenazesini teslim almaya giden Hakan Ceyhan, cenazeyle birlikte gönderilen evraklarda kayıtlara kendisinin ölü olarak geçtiğini fark edince, 12 Haziran 2013 tarihinde yeniden dava açtı.

UZUN SÜREN YARGI SÜRECİ

Alanya 2'nci Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davanın 1 Şubat'ta yapılan son duruşması, mahkeme heyetinin Hakan Ceyhan'ın 11 yıldır birlikte olduğu imam nikahlı eşi ve bugün 9 ve 4 yaşlarında olan 2 çocuğundan DNA örneği istemesi nedeniyle ertelendi. Mağduriyetinin devam ettiğini belirten Hakan Ceyhan, "Avukat bana Türkiye'de ölüyü diriltmek için davanın yaklaşık 6 ay süreceğini söyledi. Dava bu süreden 3 ay daha fazla sürdü. 9 aydır ölü gözüküyorum. Son duruşmada hakim 6 ay sonraya tarih verdi. Ağabeyimin eşi ve oğlunun yurtdışından gelerek ifade vermesi gerekiyormuş" dedi.

''SEN ÖLÜSÜN DİYORLAR''

Ölü gözüktüğü için iş sorunu yaşadığını dile getiren Hakan Ceyhan, "Mağdur durumdayım. 9 aydır çalışamıyorum, 6 ay daha çalışamayacağım. 2 çocuğum var, evim kira. Çalışmak istiyorum ama bana 'Sen ölüsün' diyorlar. Hastaneye tedavi olmaya gidiyorum, 'Ölüsün barkod veremeyiz' diyorlar" dedi.

YAŞAMAK İÇİN TRAFİK SUÇU İŞLEDİ 

Mahkemede delil olarak gösterebilmek için bilerek trafik cezası yediğini söyleyen Ceyhan, "Motosikletimle giderken polisi görünce ceza yemek için bilerek kaskımı çıkarttım. Polis memuruna durumu anlattım. 'Ben ölüyüm' dedim ve mahkeme kağıdını gösterdim. Polis, 'Yapabileceğim bir şey yok' diyerek cezayı yazdı. Ben bu ülkenin vatandaşıyım. Bana hiçbir şey vermiyorlar ama alacakları zaman hemen alıyorlar" dedi.

''BENİ YAŞATIN''

Çalışamadığı için geçim sıkıntısı çektiğine işaret eden Ceyhan, sözlerini şöyle tamamladı: "Evimi geçindirmek için ne yapmam gerekiyor? Hırsızlık mı yapayım, kapkaç mı yapayım, zorla adam mı döveyim para kazanabilmek için? Artık kendim için bir şey istemiyorum, çocuklarım için beni yaşatın."

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir