taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7069
6.3169
1475.31
107683.43
270.801
46151.31

Antalya'da mobil çöp toplama projesi hayata geçirildi

Kemer ilçesinde 3 dilde hazırlanan uygulama ile çöp atıklarına, anında müdahale edilebiliyor.

DHA | 06.09.2019 - 10:29..
Whatsapp ile paylaş

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Örgütü'nün desteği, Doğa Koruma Merkezi Vakfı yürütücülüğünde, 'Temiz Akdeniz Projesi' hazırlandı.

TÜRKÇE, İNGİLİZCE VE RUSÇA HAZIRLANDI

Proje kapsamında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 'sıfır atık' politikasıyla uyumlu olarak 'Kollekt' adlı akıllı cep telefonu uygulaması geliştirildi. Türkçe, İngilizce ve Rusça hazırlanan, doğada biriken ve toplanmasında güçlük yaşanan çöp ile atıkların toplanması ve böylece denizlere ulaşan atığın azaltılmasının amaçlandığı uygulama, ilk olarak Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden Kemer'de kullanılmaya başlandı.

Antalya'da mobil çöp toplama projesi hayata geçirildi

BİLDİRİMLE ÇÖP TOPLAMA

'Sen göster birlikte toplayalım' sloganıyla hayata geçirilen uygulamayla, doğada çöple karşılaşanlara uygulama üzerinden en yakın çöp konteynerinin yol tarifini almaya imkan sağlanırken, toplanmayacak kadar yoğun olan çöplerin ise 'Belediyeye bildirim yap' seçeneğiyle ekiplere haber verilmesi ve atıkların toplanması öngörülüyor. Uygulamaya en çok katkı verenler, toplanacak puanlarla ödüllendirilecek.

Antalya'da mobil çöp toplama projesi hayata geçirildi

"PROJENİN BİRDEN FAZLA BİLEŞENİ VAR"

Doğa Koruma Merkezi Vakfı'nda proje yöneticisi Dursun Baş, "Bu alanda yaklaşık 15 yıllık çalışma tecrübesi olan bir vakıf. Kemer'de de ülkemizin diğer yerlerinde olduğu gibi insanlarımızı dahil ederek yürüttüğümüz projeleri hayata geçirmeye çalışıyoruz. Kemer Belediyesi'yle 'Temiz Akdeniz Projesi' adlı bir çalışma yürütmeye başladık 2018 yılı içerisinde. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteğiyle Doğa Koruma Merkezi Vakfı yürütücülüğü, Kemer Belediyesi ortaklığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Örgütü desteğiyle bu projeyi hayata geçirmeye çalışıyoruz. Projenin birden fazla bileşeni var. Her bir bileşende belediyeyle birlikte hareket ediyoruz. Özellikle Türkiye için ilk olarak akıllı telefon uygulaması yoluyla insanları dahil ederek, beraber toplama mesajını insanlara aktararak, Kemer'deki toplam geri kazanılabilir atıkların oranının artırılmasını hedefliyoruz. Bunun yanı sıra derelerden, akarsulardan ya da mesire alanlarından rüzgarla, yağmurla taşınan, denizle buluşan plastiklerin miktarının azaltılması, projenin temel hedeflerinden." diye konuştu.

Antalya'da mobil çöp toplama projesi hayata geçirildi

GENİŞLETİLECEK

Projeyi daha geniş kapsamlı düşündüklerini aktaran Baş, "Kemer, Akdeniz Bölgesi'nin en önemli turizm bölgelerinden biri. En önemli doğa koruma yerlerinden biri. Bu kapsamda biz bu uygulamayı burada deneyerek, Akdeniz havzası ölçeğinde de yaygınlaştırmayı planlıyoruz. Burada Kemer Belediyesi'nin, Kemer'deki diğer kurumların ve Kemer halkının projeyi biliyor olması, bize destek veriyor olması çok kritik olacak." dedi.

Antalya'da mobil çöp toplama projesi hayata geçirildi

BAŞKAN TOPALOĞLU: GÜNLÜK 400 TON ÇÖP TOPLUYORUZ

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu ise projeye yönelik şunları söyledi:

"Günlük 400 ton çöp topluyoruz. Çok güzel bir proje ama insanlarımızı eğiterek bunu sonuca ulaştıracağız. Sonuçta ana fikir şu, 'Birlikte yapalım, birlikte başaralım.' Bu uygulamanın ilkinin Kemer'de olması ayrıca bizim için daha büyük bir mutluluk. Biz buna her türlü desteği vereceğiz."

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir