taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.3825
6.1086
1241.81
89956.48
214.978

Antep fıstığı için gece gündüz silahlı nöbet

Gaziantep'te bahçelerin yeşil altını olarak bilinen Antep fıstığını hırsızlar korumak isteyen bahçe sahipleri, bekçi tutarak önlem alıyor.

DHA | 12.08.2018 - 15:22..
Whatsapp ile paylaş

Son yıllarda yaşanan fiyat artışları nedeniyle gündemden düşmeyen Antep fıstığında, hasat yaklaştıkça bahçelerdeki güvenlik önlemleri de arttı.

Arazi sahipleri fıstık bahçelerine askeri birliklerdeki kuleleri anımsatan 15- 20 metre yükseklikte nöbet kulübeleri yaptırarak bekçi tutuyor.

Antep fıstığı için gece gündüz silahlı nöbet

2 AY KUŞ UÇURTMUYORLAR

Fıstığın olgunlaşmaya başlamasından hasat döneminde kadar olan 2 aylık sürede, bekçiler av tüfekleriyle 7 gün 24 saat nöbet tutuyor.

Arazideki ağaçlardan fıstık toplamaya çalışanları havaya açtıkları uyarı ateşiyle uyaran bekçiler, jandarmayı arayarak ihbarda bulunuyor.

Antep fıstığı için gece gündüz silahlı nöbet

"BÜTÜN MAHSULÜ TOPLUYORLAR"

Karkamış’ta yaklaşık 40 dönüm fıstık bahçesi bulunan Mehmet İnal, hırsızlarla baş etmenin en iyi yolunun bekçilerle anlaşmak olduğunu söyledi. Hırsızların bekçisi olmayan arazilere büyük araçlarla gelerek ağaçtaki bütün mahsulü topladığını ifade eden İnal, şunları söyledi:

“Burada bana ait 40 dönüm arazi var. Diğer komşularıma ait olan da var, toplam 220 dönüm kadar arazi var. Burayı korumak için bekçi tuttuk. Burada bekçi, av tüfeğiyle güvenlik amaçlı bekliyor. Bununla beraber kule yaptırdık. Kulenin üzerinden etraf daha rahat görünsün diye. Hırsızlar fıstığın değerli olduğunu biliyor. Hırsızlar her yerden gelip bahçelere dalıyorlar. Saldırıyorlar seni görse başka bir taraftan saldırıyor. 5-10 kişi birden gelerek çadırı seriyorlar ağacın altına. Mahsulü çalıyorlar. Adamların gözlerini kan bürümüş."

Antep fıstığı için gece gündüz silahlı nöbet

"HIRSIZLARI GÖRÜNCE UYARI ATEŞİ YAPIYORUZ"

Uzun yıllardan beri arazilerde bekçilik yaptığını dile getiren Mustafa Kaplan ise sürekli arazide olduklarını ve 24 saat nöbet tutuklarını dile getirdi. Aylık 2 bin 500 -3 bin lira civarı ücret aldığını ifade eden Kaplan, “Sabah namazı olunca uyanıyoruz dolaşmaya başlıyoruz. Gece vakti, birkaç saat uyuyabiliyoruz. Buraya hırsız çok geliyor. Gördüğümüzde ya düdük çalıyoruz, ya da tüfekle ikaz ateşi yapıyoruz. Onlar da burada birisinin olduğunu anlayıp gidiyorlar. Akşamları kulede oluyoruz, fener tutuyoruz. Yaklaşık 2 ay buradayız. Can tehlikemiz var ama ekmek parası için çalışıyoruz.” diye konuştu.
Ürün hasadının Eylül ayının ortasına doğru son bulması bekleniyor.

Antep fıstığı için gece gündüz silahlı nöbetAntep fıstığı için gece gündüz silahlı nöbetAntep fıstığı için gece gündüz silahlı nöbetAntep fıstığı için gece gündüz silahlı nöbetAntep fıstığı için gece gündüz silahlı nöbet

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir