taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.3338
6.09125
1221.4505
93616.45
209.498

AP Başkanı Schulz Başbakan Davutoğlu'nu aradı

AP Başkanı Schulz,Başbakan Davutoğlu'nu telefonla aradı. Davutoğlu'nun görüşmede, Türkiye'nin AP kararını reddettiğini bildirdiği öğrenildi.

16.04.2015 - 21:36..

ERD

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz,Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu telefonla aradı.

KARAR AP BAŞKANI YOKKEN ALINDI

Schulz görüşmede, 1915 olaylarına ilişkin dünkü AP kararının kendisinin bulunmadığı bir oturumda kabul edildiğini, şahsen Türkiye'nin bu konudaki yaklaşımını bildiğini ve gösterilen tepkiyi anladığını ifade etti.

TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİ

Türkiye'nin AP kararına ilişkin tepkisini kuvvetli ifadelerle Schulz'a ileten Davutoğlu ise tarihi siyasi amaçlarla çarpıtmaya çalışan çevrelerin bu girişiminin, Türkiye-AB ilişkilerine zarar verebileceği gibi, Türkiye ile Ermenistan arasında uzlaşıya varılmasına dönük çabaları da olumsuz etkileyebileceğini vurgulayarak, Türkiye'nin AP’nin kararını reddettiğini bildirdi.

KARŞILIKLI ÇABALARIN TEŞVİKİ

Davutoğlu, Avrupalı ortakların Türkiye-Ermenistan ilişkilerine katkıda bulunmak konusunda samimi olmaları halinde, Ermenistan ve diasporaya Türkiye ile diyaloğa girme çağrısında bulunmaları gerektiğini belirterek, Ermenistan'a 1915 olaylarının nesnel biçimde incelenmesine yönelik ortak tarih komisyonu kurulması için yapılan önerinin olumlu karşılık bulmadığını, gerçeklerin araştırılması ve adil bir hafıza temelinde uzlaşıya varılmasının ancak karşılıklı çabaların teşvikiyle mümkün olabileceğini kaydetti.

Başbakan Davutoğlu ayrıca, Avrupa ve yakın çevresindeki siyasi krizler karşısında Türkiye ile Avrupa kurumları arasındaki işbirliğinin en yüksek seviyede olması gereken bir dönemde, AP'nin aldığı bu mesnetsiz kararın zarar vereceğini vurguladı.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)