taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7301
Euro
7.2801
Altın
1619.76
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.844
Bitcoin
46139.84

Apple'a 553 milyon dolar patent cezası kesildi

Amerika merkezli teknoloji devi Apple, iTunes üzerinden sunulan yazılım ve oyunlarda bir firmaya ait patenti ihlal ettiği gerekçesiyle 553 milyon dolar cezaya çarptırıldı.


Whatsapp ile paylaş
Apple'a 553 milyon dolar patent cezası kesildi

apple

Apple, ABD'nin Texas eyaletinde görülen davada patent ihlâlinde bulunmaktan 553 milyon dolar para cezasına çarptırıldı. iTunes üzerinden sunulan yazılım ve oyunlarda SmartFlash LLC firmasına ait teknolojilerin patenti ihlâl edildi.

Davada, Apple'ın 'Coin Dozer' ve '4 Pics 1 Movie' gibi uygulamalarda Smartflash'in veri depolama ve ödeme sistemleri aracılığıyla erişim yönetimi teknolojilerine ait üç patentin ihlal edildiği belirtildi. Smartflash'in söz konusu patentlerin ihlalinden geçmişte de tazminat aldığı ifade edildi.

APPLE MANTIKSIZ BULDU

Apple ise savunmasında tek bir içerik için bir telefonun fiyatına telif ücreti eklenmesinin mantıksız olduğunu belirtti. Avukat Eric Albritton, 'insanların akıllı telefonları sadece uygulama kullanma amacıyla satın almadıklarını' ifade etti.

SADECE PATENTLERDEN KAZANIYOR

Smartflash, iTunes üzerinde yapılan satışlarda hakları olduğunu öne sürerek mahkemeden 852 milyon dolar ödenmesi talebinde bulunmuştu. Hiçbir ürün üretmeyen Smartflash, sahip olduğu yedi patentin lisansları üzerinden gelir elde ediyor. Geçmişte Amazon.com'dan tazminat alan Smartflash, Google ve Samsung'la da mahkemelik.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir