taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7031
6.317
1501.28
101447.39
275.258
58158.87

Arap Birliği Suriye ile diplomatik ilişkileri kesti

Arap Birliği, Suriye ile diplomatik ilişkileri kesme kararı aldı.

12.02.2012 - 18:19..
Whatsapp ile paylaş
Arap Birliği Suriye ile diplomatik ilişkileri kesti

Arap Birliği Suriye ile diplomatik ilişkileri kesti

Arap Birliği Dışişleri Bakanları'nın Suriye'deki durumu görüşmek üzere Mısır'ın başkenti Kahire'de gerçekleştirdikleri toplantıdan çıkan sonuç Esad'ın canını sıkacak..

ARAP BİRLİĞİ KÖPRÜLERİ ATTI

Daha önce şiddete son verilmesi için Suriye yönetiminden bir dizi reform adımı atmasını isteyen Arap Birliği, Suriye ile köprüleri attı. Suriye ile diplomatik ilişkileri kesme kararı alan birlik, "Suriye için BM ile ortak barış gücü istiyoruz." dedi..

Arap Birliği Suriye ile diplomatik ilişkileri kesti

SURİYE GÖZLEMCİ HEYETİNİN BAŞKANI İSTİFA ETTİ

Arap Birliği'nin Suriye'deki gözlemci ekibinin başkanı görevinden istifa ettiğini açıkladı. Gözlemcilerin faaliyetleri ülkede şiddet olaylarının artması nedeniyle askıya alınmıştı.

'EKONOMİK YAPTIRIMLAR AĞIRLAŞTIRILSIN'

Bunun dışında Esad rejimiyle tüm diplomatik ilişkilerin kesilmesi ve ekonomik yaptırımların da ağırlaştırılması talep edildi. Arap Birliği, gözlemcilerin görevini sona erdirirken, muhaliflere yardım edilmesini de istedi.

Bu arada, Tunus'un, Suriye'nin dostları konferansına evsahipliği yapma önerisi de Arap bakanlarca kabul edildi. Arap Birliği Genel Sekreteri de, eski Ürdün Dışişleri Bakanı Abdillah Hatib'i,, Suriye Özel Temsilcisi olarak atadı.

MUHALİFLERDEN MECLİS ÖNÜNDE GÖSTERİ

Kahire’de yaşayan Suriyeli muhalifler seslerini duyurmak için Mısır Meclisi önünde protesto gösterisi düzenlediler. Muhalifler Suriye’nin Kahire’deki Büyükelçisini sınır dışı etmelerini istediler. Aynı muhalif grup Arap bakanlarının yapıldığı Maryot oteli girişinde protestolarını sürdürdüler. Beşşar Esad’in istifasını ve Arap Birliğinde Suriye Ulusal Konsey’in tanınmasını istediler.

TOPLANTI ÖNCESİ BÜYÜKELÇİYLE GÖRÜŞME

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi iki gün önce Arap bakanları toplantısı öncesi Türkiye Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı’yı kabul etmişti. Görüşme de Türkiye’nin Suriye hakkında görüşleri ele alınmıştı.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir