taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.911
6.5102
1495.29
95288.04
284.047
49045.28

Ardahan'da Eskimo usulü ile balık avlıyorlar

Kar yağışının ardından başlayan dondurucu soğuklar nedeniyle, yüzeyi buzla kaplanan Çıldır Gölü'nde, balıkçılar Eskimo usulü balık avlıyor.

DHA | 12.01.2019 - 17:02..
Whatsapp ile paylaş

Denizden bin 959 metre yükseklikteki Çıldır Gölü'nün yüzeyi, hava sıcaklığının geceleri sıfırın altında 20 dereceye kadar düşmesi nedeniyle buzla kaplandı.

BUZ TABAKASINI KIRARAK BALIK AVLIYORLAR

Balıkçılar, 123 bin metrekare alana sahip Çıldır Gölü'nde oluşan yaklaşık 8 santimlik buz tabakasını kırarak, Eskimo usulü balık avlıyor.

Ardahan'da Eskimo usulü ile balık avlıyorlar


BALIKLA GEÇİMİNİ SAĞLIYOR

Sezonun açıldığını söyleyen Atanur Dursun, yıllardır balıkçılık yaparak ailesinin geçimini sağladığını belirtti. Dursun, Çıldır Gölü'nde gümüş ve sarı balık bulunduğunu ifade etti.

Ardahan'da Eskimo usulü ile balık avlıyorlar VİDEO


Ardahan'da Eskimo usulü ile balık avlıyorlar


"11 NÜFUSLU AİLEYE BAKIYORUM"

Dursun, "Geceleri yaşanan şiddetli soğuklar nedeniyle gölün yüzeyi tamamen buzla kaplandı. Kıyı kesimlerinde buz tabakasının kalınlığı daha fazla. Her yıl olduğu gibi bu yıl da kazma kürekle buz tabakasını kırıp, gölün içerisine attığımız ağla balıkları çıkarıyoruz. Buradan çıkardığımız balıkları kilosu 18-20 liradan satıp evimize ekmek götürüyoruz. Yaz kış demeden bu gölden çıkardığım balıklarla 11 nüfuslu aileme bakıyorum. Bazen hava çok soğuk oluyor ama çalışmak zorundayım." dedi.

Ardahan'da Eskimo usulü ile balık avlıyorlar


Günün önemli gelişmeleri VİDEO

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir