taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.5727
Euro
7.2015
Altın
1612.29
Borsa
89302.95
Gram Altın
340.279
Bitcoin
42465
fuzulev

Asgari ücretin çağlar öncesine dayanan tarihi

Asgari ücret ilk Sümerler’de, devletin gelir ve giderlerini dengede tutmak için uyguladıkları bir uygulamayla ortaya çıktı.

Özel İçerik |
Whatsapp ile paylaş

Asgari ücretin çağlar öncesine dayanan tarihi

Aybüke SENGİR/ [email protected]

Bu yıl Türkiye’deki asgari ücret, %26,05 artışla 2 bin 20 TL’yi buldu. Gelelim ekonominin kayıt altına alınmaya yeni başlandığı MÖ 3500-3000’lü yıllara. Sümer medeniyetinde, nüfusun artmasıyla, ihtiyaçları karşılamak için çeşitli sınıflar oluşturulmuştu. İşçilerin ve kölelerin yevmiyeleri, çan biçimli devrik ağızlı çanaklarla ölçülüyordu. Tapınaklarda çok sayıda ele geçen bu çanaklar, tapınak ekonomisi kapsamında çalışan insanlara günlük ya da öğünlük besinlerinin standart miktarda verildiğinin göstergesiydi. Günümüzdeki asgari ücret uygulamasına benzer, işçilere ve kölelere verilen yevmiyeler, standart hacimler halinde düzenlenirdi.

Asgari ücretin çağlar öncesine dayanan tarihi

İŞÇİLERİN İHTİYAÇLARI STANDARDA BAĞLANDI

Modern asgari ücretin atası olarak kabul edilebilecek bu uygulama ile kölelerin de, askerlerin de günlük yemek ihtiyacı bir standarda bağlanmış ve gelir gider hesaplarının tespiti kolaylaşmıştı. İlerleyen yıllarda bu uygulamanın en büyük faydasını, şüphesiz sınırları çok büyük alanlara yayılan imparatorluklar görecekti.

Asgari ücretin çağlar öncesine dayanan tarihi

MODERN ANLAMDA ASGARİ ÜCRET 1890'DA  TANINDI

Temeli atılan bu uygulama, Roma İmparatorluğu başta olmak üzere pek çok devlet ve imparatorlukta kullanıldı ve modernleşerek günümüz asgari ücretine zemin hazırlandı. Dünyada ilk kez 1890 yılında, sosyal politikalarda öncülükleriyle tanınan Avustralya ve Yeni Zelanda’da başlayan asgari ücret uygulaması, 1900’lü yılların başında Avrupa’ya, daha sonra ise tüm dünyaya yayıldı.

Asgari ücretin çağlar öncesine dayanan tarihi

TÜRKİYE 1974'DE ONAYLADI

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) 1928’de kabul ettiği 26 sayılı Asgari Ücret Belirleme Yöntemleri ile uluslararası bir ölçüt getirildi. Türkiye, bu sözleşmeyi 1973 yılında imzaladı, 1974 yılında da onayladı.

Asgari ücretin çağlar öncesine dayanan tarihi

Türkiye’de, asgari ücretin belirlenmesiyle ilgili ilk uygulama, 1969 yılında 26 ilde yapıldı. Daha sonraki dönemde bu illerin sayısı artırıldı; 1973 yılında da bazı illerde tarım işçileri için asgari ücret uygulamasına gidildi.

BUGÜN 10 MİLYON İŞÇİ ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞIYOR

Türkiye'de asgari ücret; %26,05 artışla 2 bin 20 TL. Günümüzde Türkiye’de toplam kaç kişinin asgari ücret düzeyinde ücret aldığı tam olarak bilinmemesine karşın Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) verilerine göre 10 milyon işçi, asgari ücret civarında ücretle çalışıyor.

Asgari ücretin çağlar öncesine dayanan tarihi

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir