taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.2311
Euro
6.8821
Altın
1578.86
Borsa
105993.65
Gram Altın
316.363
Bitcoin
54029.95

Asyaport Limanı'na ilk gemi yanaştı

Tekirdağ'da yapımı tamamlanan 300 bin metrekarelik Türkiye'nin en büyük konteyner limanı olan Asyaport'a ilk yük gemisi yanaştı.

DHA | 09.07.2015 - 06:55..
Whatsapp ile paylaş

1

Tekirdağ'da yapımı tamamlanan 300 bin metrekarelik Türkiye'nin en büyük konteyner limanı olan Asyaport'a ilk yük gemisi yanaştı. Yaklaşık 275 metre uzunluğundaki geminin limana demir atması sırasında tören düzenlendi.

İLK YÜK GEMİSİ YANAŞTI

İtalyan taşımacılık şirketine ait dev konteyner gemisi MSC Tokyo, akşam saatlerinde Süleymanpaşa İlçesi'ne bağlı Barbaros mahallesinde yapımı tamamlanan ve 300 bin metrekarelik alanda kurulu, tam kapasiteyle çalıştığında yılda 2.5 milyon konteyner hareketine ulaşması beklenen Asyaport Limanı'na ulaştı. Geminin limana yanaşması nedeniyle düzenlenen program sırasında iftar yemeği de verildi.

PROGRAMA KATILAN İSİMLER

Asyaport Liman İşletmesi tarafından düzenlenen programa Tekirdağ Valisi Enver Salihoğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Özkan Poyraz, Asyaport Limanı Sahibi Ahmet Soyuer, Maliye eski Bakanı Kemal Unakıtan ve Asyaport Liman İşletmeleri Müdürü Kadir Uzun, Tekirdağ Ticaret Odası Başkanı Cengiz Günay, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Asyaport Limanı'na ilk gemi yanaştı

"TÜRKİYE 9 MİLYONLUK KONTEYNER KAPASİTESİNE SAHİPTİR"

Programın açılışında konuşan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Özkan Poyraz, Asyaport Limanı'nın Türkiye için önemli bir transit liman olduğunu ifade ederek, "Türkiye transit bir liman ülkesidir. Türkiye 9 milyonluk konteynır kapasitesine sahip bir ülke. Uzak Doğu'dan gelen büyük yük gemileri Marmara ve Ege limanlarımıza geldikten sonra bu gemilerden aktarılan yükler daha küçük gemilerle Karadeniz'e ve Avrupa'ya ulaştırılıyor. Marmara'da Asyaport çok önemli bir aktarma limanı olmuştur. 2.5 milyon konteynır kapasitesine sahiptir. Dünyanın ikinci büyük konteyner şirketi olan MSC'nin Türkiye'de bu konumu seçmiş olması Asyaport ve Marmara için çok önemli bir gelişmedir. Bugün yanaşan gemi, 10 bin konteynır taşıyarak bu limana gelmiş durumda. Türkiye Asyaport Limanı ile önemli bir transit liman kapasitesine sahip olmuş oldu" dedi.

Asyaport Limanı'na ilk gemi yanaştı

GEMİ DAHA SONRA ALİAĞA, SİNES VE LE HAVRE LİMANLARINA UĞRAYACAK

Diğer yandan, ilk ithalat yükünü indiren ve ilk ihracat yükünü alacak olan MSC TOKYO gemisinin, daha sonra Aliağa, Sines ve Le Havre limanlarına uğrayacağı bildirildi.

Asyaport Limanı'na ilk gemi yanaştı

Asyaport Limanı'na ilk gemi yanaştı

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir