taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7679
Euro
7.3605
Altın
1645.94
Borsa
93225.22
Gram Altın
358.716
Bitcoin
49546.41

Atatürk dönemindeki belgeler kayıp

Türk Tarih Kurumu'nda Atattürk'ün son dönemine ait belgelerin kayıp olduğu ortaya çıktı.


Whatsapp ile paylaş

Atatürk dönemindeki belgeler kayıp

Atatürk dönemindeki belgeler kayıp

Atatürk tarafından kurulan Türk Tarih Kurumu’nda (TTK), Atatürk’ün son dönemine ilişkin belgelerin kayıp olduğu ortaya çıktı. İlk kez yayımlanan 80 yıllık ‘Atatürk’ün sansürlenen mektubu’ çöpten çıktıktan sonra müzayedede satılmıştı. Bu mektup gibi kayıp olan önemli belgelerin kimin elinde olduğu bilinmiyor. Türk Tarih Kurumu Başkanlığı’ndan yeni ayrılan Prof. Dr. Ali Birinci, ‘kayıp belgeler’le ilgili çarpıcı bir iddiayı gündeme getirdi. Birinci, eski TTK Genel Sekreteri Uluğ İğdemir’in emekliye ayrılırken belgeleri yanında götürdüğünü söyledi. TTK’da genel müdür ve genel sekreter sıfatıyla tam 51 yıl görev yapan İğdemir, 1982 yılında emekliye ayrılırken yanına aldığı tarihi belgeleri kişisel arşivine dönüştürmüş.

BELGELERİN BİR BÖLÜMÜNÜ PARAYLA GERİ ALINDI

Bu acı gerçeğin önceki yıl yapılan bir müzayedeyle açığa çıktığını söyleyen Birinci, “Maalesef bunlar doğru. Atatürk’ün 80 yıl sonra yayımlanan mektubu da burada ortaya çıkmıştı. Başka hangi belgeler var, bunlar da bilinmiyor” dedi. Müzayedede Atatürk’e ait 80 yıllık mektup ile birlikte çok sayıda belge de satışa sunulmuştu. Belgelerin bir bölümünü TTK parayla geri aldı. Eski Başkan Ali Birinci ile ‘Atatürk’ün Sansürlenen Mektubu’ isimli kitabı kaleme alan araştırmacı Atilla Oral da belgelerin bir bölümünü aldı.

GÖTÜRMÜŞ DERSEK İFTİRA ATMIŞ OLURUZ

TTK’ya vekâleten bakan Atatürk Kültür Dil Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr.Bahaeddin Yediyıldız, iddialarla ilgili açıklama yapmadı. 15 yıl boyunca TTK Başkanlığı yapan Prof.Dr.Yusuf Halaçoğlu ise Atatürk dönemi belgelerinin İğdemir tarafından götürüldüğü yönünde resmi bir kayıt olmadığını söyledi. Halaçoğlu, “Uluğ Bey o dönemin adamıdır. Yanında belge götürüp götürmediğini bilemeyiz. Götürmüştür dersek iftira etmiş oluruz” diye konuştu.

ARŞİV İÇLER ACISI

Önemli belgeleri kayıp olan Türk Tarih Kurumu’nun arşivi de içler acısı. Cumhuriyetin ilk ve en gözde kurumlarından olan TTK, belgelerini Ankara’da mobilya üretiminin merkezi olan Siteler semtindeki bir binada saklıyor. Modern arşivleme yerine koliler halinde tutulduğu görülen belgelerin olduğu binada ne bir tanıtıcı levha var ne de güvenlik görevlisi.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir