taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.33045
6.10845
1222.5335
94570.9
209.404

Atatürk Evi'nin bakımsızlığına vatandaşlardan tepki

Atatürk'ün Tekirdağ'da kaldığı evin bakımsızlığına vatandaşların tepki göstermesiyle Tekirdağ İl Kültür Turizm Müdürlüğü harekete geçti.

08.08.2017 - 14:54..

Tekirdağ'ın Muratlı İlçesi'nde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 1936 yılında kaldığı ve 'Atatürk Evi'ne dönüştürülen binada çatlaklar oluşması, perdelerinin yırtık olarak bulunması ve aydınlatılmaması vatandaşların tepki göstermesine neden oldu.

Atatürk Evi'nin bakımsızlığına vatandaşlardan tepki

DUVARLARI ÇATLAK, PERDELERİ YIRTIK

Vatandaşlar eve gereken ilginin gösterilmesini isterken, Tekirdağ İl Kültür ve Turizm Müdürü Önder Öztürk, Atatürk Evi'nde 20 gün içinde tadilata başlayacaklarını söyledi. Tekirdağ'ın Muratlı İlçesi'nde 3 Haziran 1936 günü Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün kaldığı ve daha sonraki yıllarda 'Atatürk Evi' olarak düzenlenen tarihi tek katlı binanın bakımsızlık nedeniyle duvarlarında çatlak oluşurken, perdeleri yırtıldı.

Atatürk Evi'nin bakımsızlığına vatandaşlardan tepki

"O BİZİ AYDINLATTI AMA BİZ ONUN EVİNİ AYDINLATAMADIK"

Atatürk Evi'nin aydınlatılmaması da vatandaşlar tepki gösterdi. Atatürk'ün İlçeyi ziyaret edip kaldığı 1936 yılında ilkokul öğrencisi olduğunu ve evin bakımsız olmasından dolayı çok üzüldüğünü anlatan 91 yaşındaki Muazzez Arda, "Atatürk bizi aydınlattı, ama biz onu aydınlatamıyoruz. Atatürk evi zindan gibi karanlık, gece görseniz korkarsınız. Bakımsız, perdeleri yırtık. Bir aralar güzel bir şekilde bakılıyordu ama şimdi bakımsız. Hiçbir ışık ve bakım yok. İnsanların gelip, görüp, gezebileceği bir ev olmasını istiyorum. Atatürk'ün evinin ışıklandırmasının, bahçesinin kapısının olmasını istiyorum. Bu evin bakımının olmasıyla birlikte buraya diğer il ve ilçelerden öğrencilerin getirilmesi ve buradaki tarihi bilmelerini istiyorum." dedi.

Atatürk Evi'nin bakımsızlığına vatandaşlardan tepki

"SAÇLARIMIZI OKŞADI"

Mustafa Kemal Atatürk'ün Muratlı'ya geldiğinde ilkokul birinci sınıfa gittiğini belirten ve binanın bu durumda olmasına ilçe halkıyla beraber çok üzüldüklerini anlatan Muazzez Arda, "O gün Haziran ayıydı ve okullar kapılıydı. O zamanlar hoparlör yoktu, davul çalarak kahyalar bağırırdı. Atatürk geldi, toplanın diye bütün öğretmenlerimiz bizi topladı. Bizde hükümetin önüne geldik. Hükümet binasının önünde bütün erkanlar, çalışanlar dışarı çıktı. Atatürk bir beyaz trenle geldi. Atatürk nutuklar okunarak karşılandı. O gün ilçe çok kalabalıktı, Trakya bölgesinde yaşayan neredeyse herkes geldi. Hepimiz Atatürk?ü karşıladık. Bizim için Atatürk?ün o kadar o kadar yer arasında Muratlı'yı seçip buraya gelmesi büyük bir onurdu. Büyük adam geliyor deyince korktuk. Birde baktık ki o da bizim gibi insan. Çok beğendik, çiçekler verdik ona oda bizim saçlarımızı okşadı. Çok kalabalıktı, her yer insan doluydu. Sonra trenden indi, konuştuk, konuştular ve bu kapıdan binaya girdi. Atatürk'ü bir daha görme şansım olmadı. Televizyonlarda görüyorduk." diye konuştu.

İlçe'de yaşayan bazı vatandaşlarda Atatürk Evi'nin onarılması için gerekli girişimlerde bulunduklarını, fakat binanın onarılması için her hangi bir çalışma başlatılmadığını belirtiler.

Atatürk Evi'nin bakımsızlığına vatandaşlardan tepki

ONARIM ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI

Tekirdağ İl Kültür Turizm Müdürü Önder Öztürk, Atatürk Evi'nde 20 gün içinde tadilat çalışması başlatılarak onarımın yapılacağını söyledi. Öztürk, "Evin perdeleri ile duvarlardaki tadilatlar için keşif yapılacak ve daha sonra da 20 gün içerisinde çalışmalara başlanacak." dedi.

Atatürk Evi'nin bakımsızlığına vatandaşlardan tepki

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir