taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.8335
6.496
1485.81
98051.31
279.103
48209.94

Atatürk Havalimanı’nda pilotlara alkol testi

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda, uçuş öncesi pilotların alkol alıp almadığını tespit etmek için testler yapıldı.

Haber Merkezi | 14.01.2019 - 15:13..
Whatsapp ile paylaş

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Havacılık Personeli Alkol ve Psikoaktif Madde Kontrollerine İlişkin 2018 yılı sonunda yayınlanan SHGM iç prosedürü kapsamından ilk test Atatürk Havalimanı’nda pilotlara gerçekleştirildi.

TÜM HAVALİMANLARINDA HAYATA GEÇECEK

SHGM denetçileri tarafından 9 Ocak tarihinde ilk olarak Atatürk Havalimanı’nda yapılan Alkol Tarama Testleri, daha sonraki süreçlerde tüm havalimanlarında uygulanacak.

Atatürk Havalimanı’nda pilotlara alkol testi

ALKOLLÜ OLAN PİLOTLARIN LİSANSLARI ASKIYA ALINACAK

Alkol Tarama Testleri, ticari hava taşımacılığı yapmak üzere ruhsatlandırılmış işletmelerde görev yapan uçuş ve kabin ekiplerinin alkol taramasından geçirileceği belirtilerken, yapılan açıklamada, "Denetimler uçuş görev süresi öncesi, uçuş görev süresince veya uçuş görev süresi sonundan itibaren en geç bir saat içinde yapılacak. Uluslararası ve ulusal mevzuata göre ticari taşıma işletmelerinde görev yapan personelin kandaki alkol düzeyi 0,20 promil ile kısıtlanmış olup, bu limitin üzerinde test sonucu tespit edilen uçucu personelin görevine devam etmesi durdurularak, lisansına bağlı hakların kullanımı askıya alınıyor. Mevzuata göre, pozitif test sonuçları ile ilgili belirlenen sürede kan numunesinin verilerek doğrulanması ve yolcu mağduriyeti oluşmaması için en kısa sürede ekip değişimi işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekiyor." ifadelerine yer verildi.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir