taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.3136
6.0916
1224.22
94570.9
209.205

Atıl fabrikalar üretime kazandırılacak

Kalkınma Bakanlığı, özel sektörün tamamlayamadığı veya atıl durumda bıraktığı tesisler hakkında envanter çalışması başlattı.

11.07.2016 - 10:54..
Atıl fabrikalar üretime kazandırılacak

fabrika

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) yazı gönderen bakanlık, terör, maddi imkansızlık veya iflas gibi nedenlerle tamamlanmayan ya da faaliyete geçirilmeyen tesislerin listesinin çıkarılmasını istedi.

ENVANTER ÇIKARILIYOR

Hürriyet'in haberine göre, bakanlık ilerleyen günlerde yatırımcılara uygun yatırım yeri tahsisi konusunda bu fabrikaları da alternatif olarak firmalara sunmayı hedefliyor. Yazıda, tesislerin inşaatına ne zaman başlandığı, inşaatların ne zaman durdurulduğu, gibi bilgiler istendi. Tesislerin bulunduğu arazinin büyüklüğü, toplam kapalı alanı, yatırım tamamlandığında istihdam edeceği kişi sayısı, öngörülen yatırım maliyeti, yatırım teşvik belgesi alıp almadığı, otoyol, demiryolu ve havaalanı gibi ulaşım yollarına uzaklığı, altyapısıyla ilgili bilgilerin eksiksiz olması da yazıda vurgulandı. Bakanlık, gelen bilgiler doğrultusunda Türkiye genelindeki tüm atıl fabrikaların listesini çıkararak bir rapor oluşturacak. Rapor doğrultusunda farklı bölgelerde yatırım yapmak isteyen işadamlarının taleplerine göre söz konusu atıl fabrikalar önerilecek. Böylece hem yeni yatırım yapmak isteyen firmalara “hazır yatırım” seçeneği sunulacak hem de atıl fabrikaların ekonomiye kazındırılması sağlanmış olacak.

"EKONOMİYİ DESTEKLEYECEĞİZ"

Başbakan Yıldırım, ekonomide yeni dönemin önceliklerini, “Yeni dönemde Türkiye’nin mali disiplininden asla taviz vermeden yatırımların arttırılması, Türkiye’nin her bölgesine yatırım yapılması için üretimi, istihdamı tüm gücümüzle teşvik edeceğiz, destekleyeceğiz” sözleriyle ifade etmişti.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir