taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.6644
Euro
7.3147
Altın
1586.78
Borsa
89085.13
Gram Altın
339.873
Bitcoin
43386.42

Autoped dünyanın ilk scooter’ıydı

Acı ama gerçek, biz teknolojiyi yüzyıl geriden takip ediyoruz. En eski elektrikli scooter modelinin 1916 yılında çekilmiş görüntüsü var.

Özel İçerik |
Whatsapp ile paylaş
Autoped dünyanın ilk scooter’ıydı

Aybüke SENGİR/ [email protected]

Günümüz teknolojisi olarak algıladığımız birçok ürünün aslında oldukça köklü bir mazisi oluyor. 1916'da New York'da bir kadın, benzinle çalışan ilk scooter sayılan Autoped üzerinde poz veriyor. Amerika'dan ithal edilen ve Autoped olarak bilinen bu model, o zamanlar kadınlar arasında oldukça modaydı. En az 100 yıldır başta çocuklar için olmak üzere üretilen scooterlar o zamanlar kadınlar ve posta dağıtıcıları tarafından tercih ediliyordu.

Autoped dünyanın ilk scooter’ıydı

İlk Autoped'in günümüzden görüntüsü

FEMİNİST KADINLAR SCOOTER'A BİNİYOR

İngiliz sosyolog ve kadın hakları aktivisti Lady Norman, her sabah ofise, kocası Sir Henry Norman tarafından hediye edilen bu scooterla gidiyordu. Londra'nın merkezindeki ofisine gitmek için kullanırken, diğer kadınlarında görmesini sağladı. Başta feminist kadınlar olmak üzere çoğu kadın bu modaya uydu.

Autoped dünyanın ilk scooter’ıydı

ÇETELER POLİSLERDEN KAÇMAK İÇİN AUTOPED'İ TERCİH ETTİ

ABD posta servisi, Autoped'i özel teslimat hizmeti için hızlı bir ulaşım aracı olarak kullanıyordu. ABD Postanesi, diğer hizmetlerin yanı sıra Avrupa ve Amerika'daki modaya duyarlı kadınlarla birlikte oldukça popüler hale gelmeye başlamıştı, ta ki New York’un çete üyeleri tarafından kaçış için kullanılana kadar. Çeteler, bu katlanabilir ve hızlı scooter sayesinde polislerden kaçarken, onların giremeyeceği dar sokakları kullanıyorlardı.

Autoped dünyanın ilk scooter’ıydı

1915: ABD Posta Servisi için dört özel teslimat postacısı yeni scooterları deniyor

Autoped dünyanın ilk scooter’ıydı

1921: Le Touquet, Fransa, bir scooter üzerinde kadın

BİRKAÇ AYRINTI DIŞINDA HALA AYNI SİSTEM

Bu eski scooter tasarımlarından bazıları dengesiz, sürüşü rahatsız ve kullanımı zordu. İlerleyen yıllarda etkin ışıklar ve frenler, dişliler, süspansiyon, kapalı gövdeler ve bacak kalkanları gibi aşamalı olarak ilerlediğini gördük. Ama bu kadar eski olduğunu tahmin bile etmiyordunuz değil mi?

Autoped dünyanın ilk scooter’ıydı

 

 

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir