taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.8926
6.5397
1558.28
121474.75
295.096
51380.37

Avrasya Tüneli'nde çalışmalar sürüyor

Asya ile Avrupa kıtalarını deniz tabanının altından karayolu tüneliyle bağlayacak Avrasya Tüneli, 20 Aralık'ta açılıyor.

13.09.2016 - 13:39..
Whatsapp ile paylaş
Avrasya Tüneli'nde çalışmalar sürüyor

20 Aralık’ta açılacak olan Asya ile Avrupa kıtalarını deniz tabanının altından karayolu tüneliyle bağlayacak Avrasya Tüneli’nden geçiş ücretleri belirlendi.

Avrasya Tüneli'nde çalışmalar sürüyor

Yüzde 89'u tamamlanan tünel, bittiğinde, kara tünelleriyle birlikte 5.4 kilometre olması planlanıyor. Tünelin en derin noktası ise eksi 106.4 metre. Bu noktada tünel üstündeki örtü kalınlığı 55 metre, denizin en derin noktasında deniz tabanı derinliği ise 62 metre olarak inşa edilecek.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Tünel tür afet senaryoları göz önünde bulundurularak tasarlandı. Tünel, ana Marmara fayında oluşabilecek 7.5 büyüklüğünde bir depreme göre inşa edilirken, Boğaz'ın altındaki sistem,İstanbul'da 500 yılda bir görülebilecek en büyük depremde bile hasarsız hizmete devam edebilecek, 2 bin 500 yılda bir meydana gelme olasılığı olan depremdeyse küçük bakımlarla hizmete sunulacak. Tünelde kaza ve patlama gibi acil durumlarda her 200 metrede bir sığınma odaları yer alacak.

Tehlike anında odalara giren yolcular, gaz ve dumandan etkilenmeyerek tahliye merpenleriyle alt ve üst bölümlere geçecek. Havalandırma sistemindeki gelişmiş jet fanlar, içeriye sürekli temiz hava sağlayacak. Elektrik enerjisi hem Asya, hem de Avrupa yakasından sağlanacak. Her iki yakada da elektrik kesintisi yaşanırsa, devreye giren güçlü Jeneratör ve kesintisiz güç kaynağı sistemleri, aksama yaşanmamasını sağlayacak.

Avrasya Tüneli'nde çalışmalar sürüyor

KAZLIÇEŞME GÖZTEPE

15 DAKİKA Avrasya Tüneli'nin tamamlanmasıyla 100 dakikayı bulan Kazlıçeşme ile Göztepe arasındaki seyahat süresi 15 dakikaya kadar inecek. Projede deniz tabanı altına özel bir teknoloji ile inşa edilen 5.4 kilometrelik iki katlı tünelin deniz altındaki kısmı 3.34 kilometre uzunluğunda olacak.

Projenin tamamı yani Kazlıçeşme ve Göztepe arasındaki mesafe ise 14.6 kilometre. Tünel için Avrupa ve Asya yakalarında toplam 9.2 kilometrelik güzergahta ise yol genişletme ve çalışmaları, araç alt geçitleri ve yaya üst geçit çalışmaları sürüyor.

Avrasya Tüneli'nde çalışmalar sürüyor

GEÇİŞ ÜCRETİ 4 DOLAR+KDV

Tünelde maksimum hız saatte 70 km olarak belirlenirken, geçiş ücretleri otomobil için 4 dolar+kdv, minibüsler için 6 dolar+kdv karşılığı Türk Lirası olması planlanıyor.

Tünelde her iki yönde de geçişler ücretli olacak, sürücüler tünel geçiş ücretini HGS ve OGS aracılığıyla ödeme imkanı sağlanılacak. Ayrıca bir nakit gişesi bulunmayacak, araçtaki yolcular için ayrıca ödeme yapılmayacak.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir