taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.2311
Euro
6.8821
Altın
1578.86
Borsa
105993.65
Gram Altın
316.363
Bitcoin
54029.95

Avrupa lekeli semenderi nedir

Kuyruklu kurbağalar olarak bilinen Avrupa lekeli semenderi, dağlık ve tepelik bölgelerdeki nemli orman ve ağaclık kısımlarda yaşar.

Whatsapp ile paylaş

Kalın yapılı olan lekeli semenderin vücut boyu 25 santimetre kadar olabilir. Başın ön kısmı yuvarlak, erkeklerde anal bölge biraz daha kabarıktır. Sırt tarafı siyah, üzerinde sarı nadiren de kırmızı lekeler bulunur. Lekelerin şekil ve dizilişi çok değişiktir. Alt tarafı siyahımsı gri ve sarımsı lekelelidir.

YAŞAM ALANLARI

Dağlık ve tepelik bölgelerdeki nemli orman ve ağaçlık kısımlarda yaşar. Buralarda yaprak altı, kökler arası, taş araları ve oyuklarda gizlenir. Barınma ve gündüz gizlendikleri yerler, sudan uzak değildir. Yağmurlu havalarda gündüz de dışarıda görülebilir. Deniz seviyesinden 300-2000 metre yüksekliklerde yaşar.

Avrupa lekeli semenderi nedir

AVLANMA VE BESLENME

Geceleri avlanan türün besinlerini, solucan ve genellikle yumuşak vücutlu böcek türleri teşkil eder.

ÜREME

Bir dişi, 20-40 kadar veya daha fazla larva suya bırakır. Bu larvalar başkalaşım geçirerek ana canlıya benzer hale gelir.

TÜRKİYE'DEKİ YAYILIŞI

Türkiye'de Erzincan, Bitlis, Adana, Mersin, Hatay ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yayılım gösterirler. Türk semenderi olarak bilinirler.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir