taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.622
Euro
7.3004
Altın
1587.24
Borsa
89643.71
Gram Altın
337.793
Bitcoin
41905.34

Avrupa Merkez Bankası: Yunan tahvillerini istemiyoruz

Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB), bankaların Yunanistan'ın borçlarını kredi teminatı olarak kullanmasına izin veren muafiyeti kaldırdığı bildirildi.


Whatsapp ile paylaş

Avrupa Merkez Bankası: Yunan tahvillerini istemiyoruz

euro

Avrupa Merkez Bankası, Yunanistan tahvillerinin Eurosistem para politikası işlemlerinde teminat olarak kullanımına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, "Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Konseyi, Yunanistan tarafından ihraç edilen ya da tamamen teminat altında olan menkul borçlanma araçlarını etkileyen muafiyeti kaldırma kararı aldı" ifadesi kullanıldı.

EUROSİSTEM İÇERİSİNDE GEÇERLİ

Kurul kararının, mevcut Eurosistem kuralları çerçevesine uygun olduğu belirtilen açıklamada, "Söz konusu karar, programın gözden geçirilmesinin başarılı bir sonuca varmasının mümkün olmadığı ve mevcut Eurosistem kurallarına uygun olduğu gerçeğine dayanır" değerlendirmesinde bulunuldu.

11 ŞUBAT İTİBARİYLE GEÇERLİ OLACAK

Yunan bankalarının, Avrupa Merkez Bankası'nın Acil Kredi Desteği programı aracılığıyla fonlara erişiminin sağlanacağı aktarılan açıklamada, yeterli alternatif teminatı olmayan Eurosistem taraflarının likidite ihtiyaçlarının, Acil Kredi Desteği yoluyla ilgili ulusal merkez bankası tarafından Eurositem'in mevcut kuralları dahilinde karşılanabileceği kaydedildi. Ayrıca, söz konusu düzenlemelerin 11 Şubat itibarıyla geçerli olacağı kaydedildi.

HÜKÜMETİ DAHA FAZLA BASKI ALTINA ALMASI BEKLENİYOR

Söz konusu muafiyet, bu araçların Eurosistem para politikası operasyonlarında minimum kredi derecelendirme gereklerini yerine getirmemesine rağmen kullanılmasına imkan tanıyordu.

Öte yandan, söz konusu kararın Yunanistan'ın uluslararası kreditörlerle kurtarma programıyla ilgili anlaşma yapması bakımından yeni hükumeti daha fazla baskı altına alması bekleniyor. Yunanistan'ın borçlarını yeniden yapılandırılması için temaslarda bulunan Yunan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, sabah saatlerinde Frankfurt'taki ECB'yi ziyaret etmiş ve Başkan Mario Draghi ile görüşmüştü.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir