taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.354
6.06955
1216.042
93496.36
209.233

Avrupa Parlamentosu Filistin'i tanıdı

Avrupa Parlamentosu, Filistin'in devlet olarak tanınmasını prensipte desteklediğini bildiren karar tasarısını kabul etti.

17.12.2014 - 14:16..

avrupa-parlamentosu

Avrupa Parlamentosu (AP), Filistin'in bir devlet olarak tanınmasını prensipte desteklediğini bildiren karar tasarısını kabul etti. AP Genel Kurulu'nda yapılan oylamada karar, 88'e karşı 498 oyla alındı.

697 PARLAMENTER OY KULLANDI

Oylamaya, 697 parlamenter katılırken, 111 çekimser oy kullanıldı. AP'deki siyasi grupların ortak sunduğu karar metninde şu ifadelere yer verildi;

"Avrupa Parlementosu (AP), prensip olarak Filistin'in devlet olarak tanınmasını desteklemekte ve iki devletli çözüm temelinde İsrail-Filistin barış görüşmelerindeki gelişmeyle paralel bir şekilde gerçekleşmesi gerektiğini öngörmektedir."

193 ÜLKEDEN 135'İ FİLİSTİN'İ DEVLET OLARAK TANIDI

Bağlayıcı nitelik taşımayan karar, Avrupa Birliği'ne (AB) üye ülkelerin hükümetlerinin de konuyu kendi gündemlerine taşıması açısından önem taşıyor. Bugüne kadar, dünyadaki 193 ülkeden 135'i Filistin'i devlet olarak tanıdı. Avrupa ülkelerindeki tanıma girişimleri ise son dönemde hız kazandı. İsveç'in geçen ay Filistin'i bağımsız devlet olarak tanıma kararının yanı sıra İrlanda ve İngiltere parlamentoları bu yönde bağlayıcılığı olmayan kararlar almıştı.

FRANSA SENATOSU'NDA DA KABUL EDİLMİŞTİ

İspanya'da parlamento, hükümetin Filistin'in tanımasına yönelik tavsiye kararı alırken, Hollanda’da da iktidar ortağı İşçi Partisi, Filistin Devleti'nin tanınması konusunun mecliste tartışılmasını istemişti. Fransa Meclisi'nde kabul edilen "Filistin'in devlet olarak tanınmasını" hükümetten talep eden karar tasarısının ardından, aynı konuya ilişkin karar tasarısı Fransa Senatosu'nda da kabul edilmişti.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)