taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.6469
Euro
7.2718
Altın
1594.31
Borsa
89298.11
Gram Altın
340.988
Bitcoin
41936.13

Avrupa polisi gözaltı yetkisini kullanıyor

Avrupa ülkelerinde polis suç ve suçluyla mücadele kapsamında gözaltı yetkisine sahipken, Türkiye'de bu yetki savcıda bulunuyor.

AA |
Whatsapp ile paylaş

Avrupa polisi gözaltı yetkisini kullanıyor

Avrupa polisi gözaltı yetkisini kullanıyor

Türkiye'de "İç Güvenlik Paketi" ile polise verilen yetkilerin artırılması tartışılıyor.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, Türkiye'nin aksine Avrupa ülkelerinde polisin geniş yetkileri var. Birçok Avrupa ülkesinde, polisin gözaltına alma yetkisi bulunuyor.

İngiltere'de polisin 36 saat süreyle gözaltına alma yetkisi dikkati çekiyor. Almanya'da polis muhafaza amaçlı 24 saat, adli amaçlı ise 48 saat gözaltı yapabiliyor. Fransa'da polis şüpheliyi 24 saat boyunca gözaltında tutabiliyor. Fransız savcılarının ise gözaltı yetkisi 48 saati buluyor.

Danimarka'da polisin gözaltı yetkisi 24 saat olarak belirlenirken, zanlı hiçbir şekilde 4 günden fazla gözaltında tutulamıyor. Avusturya kanunları ise polise azami 48 saat gözaltı yetkisi veriyor.

İSPANYA'DA POLİSİN 3 GÜN GÖZALTI YETKİSİ VAR

İtalya'da kanunlar, hem savcıya hem polise gözaltı yetkisi veriyor. İtalyan polisinin 24 saat gözaltı yetkisi bulunuyor. Süre, savcıya danışılarak uzatılabiliyor. İtalya'da ise savcının 96 saat gözaltı yetkisi bulunuyor.

İspanya'da polis 3 gün gözaltına alma hakkına sahipken Belçika, Polonya, Estonya ve İrlanda'da polisin gözaltı yetkisi 48 saatle sınırlı. Bulgaristan'da ise polisin 24 saat savcının da 72 saat gözaltı yetkisi var.

Avrupa polisi gözaltı yetkisini kullanıyor

TÜRKİYE'DE YETKİLİ MAKAM SAVCI

Avrupa ülkelerinin aksine Türkiye'de kolluk kuvvetlerinin gözaltına alma yetkisi bulunmuyor. Bu yetki sadece savcılar tarafından kullanılabiliyor. Savcının mevcut durumda, tek kişi için 24 saat, toplu suçlarda ise 48 saat gözaltında tutma yetkisi bulunuyor.

"İç Güvenlik Paketi" ile polise 24 saat gözaltına alma yetkisi tanınıyor. Tasarıda savcıya 48 saat, toplu suçlarda ise azami 4 gün gözaltı hakkı öngörülüyor.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir