taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.47565
6.1553
1203.85
91445.28
212.025

Avustralya sığınmacı teknelerini uzaydan izleyecek

Avustralya, savaş gemileri ve gözetleme uçaklarının, sığınmacıları taşıyan tekneleri tespitini kolaylaştırmak için uzaya 3 uydu gönderecek.

AA | 29.09.2017 - 09:44..

Avustralya sığınmacı teknelerini uzaydan izleyecek

Savunma Sanayii Bakanı Christopher Pyne, yaptığı yazılı açıklamada, yaklaşık 7,8 milyon dolara mal olacak 3 uydunun New South Wales Üniversitesi (UNSW) Canberra uzay ekibi tarafından yapılacağını belirtti.

SIĞINMACILARI İZLEYECEKLER

Uydulardan elde edilecek verilerin askeri gözetleme uçaklarının çalışmalarına yardımcı olacağını ve sığınmacıların tespit edilmesini kolaylaştıracağını vurgulayan Pyne, "Avustralya'nın kuzey sularında seyreden veya Avustralya'ya doğru gelen herhangi bir tekneyi, tehlike arz edecek hale gelmeden önce görmemiz gerekiyor." ifadesini kullandı.

Avustralya’nın uluslararası şirketlere olan bağlılığını azaltmak gerektiğine de değinen Pyne, "Avustralya'nın uzay kapasitesi var ancak hep başkalarının yaptıklarını satın alıyoruz. Uyduları, kendi uzay ekibimiz inşa edecek. Bu, çok heyecanlı bir gelişme." değerlendirmesinde bulundu.

DEVRİYE GEZEN GEMİLERE HABER VERECEK

Ses ve görüntü kaydetme kapasitesine sahip olacak uydular, topladığı verileri ülkenin kuzeyinden gelen sığınmacı teknelerini tespit için devriye gezen savaş gemileri ve gözetleme uçaklarına iletecek.

İlk uydunun, gelecek yıl California'daki Vandenberg Hava Üssü’nden, diğer iki uydunun ise 2019 yılında fırlatılması öngörülüyor.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)