taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.5919
Euro
7.249
Altın
1617.37
Borsa
88059.46
Gram Altın
342.293
Bitcoin
42411.86
fuzulev

Avustralya'da vatandaşlık şartları zorlaşıyor

Avustralya Başbakanı Tony Abbott terör faaliyetlerini engellemek için vatandaşlık şartlarının zorlaştırıldığını ifade ederek çifte vatandaşlıkların kaldırılacağını açıkladı.

İHA |
Whatsapp ile paylaş

Avustralya'da vatandaşlık şartları zorlaşıyor

avustralya

Avustralya hükümeti, geçtiğimiz aylarda Sydney’de bir kafede bulunanların rehin alınması ile yaşanan olayın ardından teröre karşı vatandaşlık şartlarını sertleştiriyor.

ÇİFTE VATANDAŞLIK İPTAL EDİLECEK

Avustralya Başbakanı Tony Abbott başkent Canberra’da federal emniyet merkezinde yaptığı konuşmada, terör faaliyetlerine katılan kişilerin çifte vatandaşlık başvurularının askıya alınacağını hatta iptal edilebileceğini bildirdi. Avustralya’da doğan kişilerin bir takım ayrıcalıklara sahip olduğunu kaydeden Abbott, “Bir süredir Avustralya’ya karşı çeşitli terör eylemlerinde bulunan kişiler, vatandaşlık haklarından yoksun bırakılıyorlardı. Avustralyalıların özellikle de Avustralya ordusu mensuplarının Irak ve Afganistan’da bulunduğu dönemlerde terör grupları ile birlikte silaha sarılmaları ülkemize karşı taraf olmaları anlamına geliyor. Ve buna göre muamele görmeliler” dedi.

KISITLAMALAR

Terör gruplarına katılarak Avustralya’yı hedef alan kişilere karşı çeşitli önlemlerin de incelendiğini belirten Abbott, “Alınacak önlemler kapsamında kişilerin Avustralya’dan ayrılmalarına, ülkeye dönmelerine, deniz aşırı ülkelerde konsolosluk faaliyetlerinde bulunmaları ve sosyal yardım almaları kısıtlanabilir” ifadelerini kullandı. Yeni önlemler kapsamında ‘nefret söylemleri’ güden kişilerin de hedef alınacağını ifade eden Abbott, bu kişilerin cezasız kalmayacağını kaydetti.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir