taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.5784
Euro
7.2514
Altın
1621.31
Borsa
88059.46
Gram Altın
342.928
Bitcoin
41897.07
fuzulev

Avusturalya'dan Türkiye'ye 9 Alpaka devesi getirildi

Avusturalya'dan 9 Alpaka devesi yetiştirilmek üzere Türkiye'ye getirildi.


Whatsapp ile paylaş

Avusturalya'dan Türkiye'ye 9 Alpaka devesi getirildi

Avusturalya'dan Türkiye'ye 9 Alpaka devesi getirildi

Sydney'den önce Hong Kong’a dün akşam saatlerinde de İstanbul Atatürk Havalimanı’na getirilen develer, karayoluyla Konya’ya götürüldü.

ALPAKA DEVELERİ'NDEN GÖRÜNTÜLER

'23 SAATLİK UÇUŞ SONUNDA TÜRKİYE'DE'

Develeri Türkiye’ye getiren işadamı Yüksel Çiftçi, Alpakaların Avustralya'dan ilk kez Türkiye'ye getirildiğini ve Konya Selçuk Üniversitesi ile işbirliği çerçevesinde yetiştirileceğini söyledi. Çiftçi, “Yatırım amaçlı olarak getiriyoruz. Eğer şatlar uygun olursa ileri dönemde 250 daha sonrada bin tane gebe hayvanı getireceğiz” dedi. Selçuk Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Yrd. Doç. Dr. Esad Sami Polat, develerin 23 saatlik biri uçuşun ardından İstanbul’a getirildiğini belirterek, develerin Türkiye’ye uyumu için bir proje tasarladıklarını söyledi. Polat, “Bunları Konya’ya sevk edeceğiz. Türkiye’ye uyumları için bilimsel bir çalışma yapacağız” diye konuştu.

HAMİLELİK SÜRELERİ 8-11 AY ARASI

Hamilelik süreleri 8 ila 11 ay arasında değişen ve bir Güney Amerika devesi olarak da bilinen Alpakaların yünleri 50 cm kadar uzayabiliyor. Yaklaşık 55-65 kilo ağırlığındaki Alpakaların yününden kaliteli kumaşlar üretiliyor. Yünlerin 1 kilosu 80-90 dolara satılıyor.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir