taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.46545
6.14755
1201.47
91445.28
211.183

AYM'den CHP ve HDP'ye ret

Anayasa Mahkemesi'nin CHP ve HDP'li vekillerin yaptığı iptal başvurusunu reddetmesinden sonra, HDP'nin AİHM'e gideceği öğrenildi.

03.06.2016 - 12:36..
AYM'den CHP ve HDP'ye ret

Yüksek Mahkeme heyeti, bazı CHP ve HDP milletvekillerinin "dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili anayasa değişikliğine ilişkin kanunun iptali ve yürürlüğün durdurulması" istemiyle yaptıkları başvuruları birleştirerek ele aldı.

REDDEDİLDİ

Heyet, başvuruları reddetti. Yüksek Mahkemenin ret gerekçesinin, yazımın tamamlanmasının ardından öğleden sonra açıklanacağı öğrenildi.

HDP AİHM'E GİDECEK

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, AYM'nin kararından sonra yaptığı açıklamada, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuracaklarını söyledi.

KILIÇDAROĞLU'NUN FİKRİYDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dokunulmazlıkların kaldırılmasına itiraz ile ilgili HDP'li vekillere "Biz bireysel başvurduk, siz de bireysel başvuruda bulunun" şeklinde akıl vermişti.

HDP VE CHP'Lİ VEKİLLERİN BAŞVURUSU

HDP ve bazı CHP milletvekilleri, dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili anayasa değişikliğine ilişkin kanunun iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Yüksek Mahkemeye başvurmuştu. Başvuruların, Anayasa'nın 85. maddesi uyarınca yapıldığı bildirilmişti.

Anayasa'nın 85. maddesine göre, milletvekilinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına veya milletvekilliğinin düşmesine ilişkin karar verilmesi hallerinde, Meclis Genel Kurulu kararının alındığı tarihten başlayarak 7 gün içerisinde ilgili milletvekili veya bir diğer milletvekili, kararın, Anayasa, kanun veya İçtüzüğe aykırılığı iddiasıyla iptali için Yüksek Mahkemeye başvurabiliyor. Aynı maddede, Anayasa Mahkemesinin, iptal istemini 15 gün içerisinde kesin karara bağlaması hükmü yer alıyor.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)