taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.3478
6.06535
1212.495
93296.84
208.548

AYM'nin Abdullah Öcalan kararı

Anayasa Mahkemesi, terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'a ilişkin ihlal kararı Resmi Gazete'de yayınlandı.

06.07.2014 - 09:56..

öcalan

AYM, Abdullah Öcalan’ın 2012 yılında yazdığı "Kürdistan Devrim Manifestosu, Kürt Sorunu ve Demokratik Ulus Çözümü (Kültürel Soykırım Kıskacında Kürtleri Savunmak)" başlıklı kitabına el konulması ve bu karara yönelik itirazının reddedilmesine yönelik yaptığı başvuruyu kabul etti. Karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararda "Hoşunuza gitmese bile, şiddet içermiyorsa sınırlama getirilemez" denildi.

Gerekçeli kararda yer alan o kısım;

BAŞVURUCU ÇÖZÜM İSTİYOR

"Kitap bir bütün olarak incelendiğinde şiddeti övdüğü; başvurucunun kavramsallaştırmasına göre 'önümüzdeki süreçte' kişileri terör yöntemlerini benimsemeye başka bir deyişle şiddet kullanmaya, nefrete, intikam almaya veya silahlı direnişe tahrik ve teşvik ettiği yönünde değerlendirilmemiştir. Aksine, bir süredir güvenlik güçleri ile silahlı çatışmaların olmadığı bir ortamda başvurucu, kendi bakış açısıyla Kürt meselesini analiz etmekte; silahlı çatışmaya son verilmesini ve demokratik çözüm konusunda uzlaşılmasını talep etmektedir.

HOŞUNUZA GİTMEMESİ DURUMU DEĞİŞTİRMEZ

Başvurucunun kitapta dile getirdiği meseleler gibi kamunun çıkarlarına ilişkin siyasi açıklamalar veya toplumsal sorunlara ilişkin tartışmaların sınırlanmasında kamusal yetki kullanan makamların çok dar bir takdir aralığı olduğuna işaret etmek gerekir. Kamu otoriteleri veya toplumun bir kesimi için hoş olmayan düşüncelere, şiddeti teşvik etmediği, terör eylemlerini haklı göstermediği ve nefret duygusunun oluşmasını desteklemediği sürece sınırlama getirilemez. Bu sebeple, başvuruya konu kitabın toplatılmasına gerekçe gösterilen nedenlerin başvurucunun düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğü ve bu kapsamda basın özgürlüğüne yönelik müdahalenin demokratik bir toplumda gerekli ve ölçülü olmadığı sonucuna varılmıştır."

AYM'den Öcalan'a hak ihlali kararı

AYM'nin Abdullah Öcalan kararı

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)