taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.32465
6.04295
1325.495
102494.03
227.048

Aziz Kocaoğlu'ndan İzmir Valisi'ne tapeli yanıt

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 19 Mayıs için düzenlenen yürüyüş öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

19.05.2014 - 16:45..
Whatsapp ile paylaş

Aziz Kocaoğlu'ndan İzmir Valisi'ne tapeli yanıt

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, basın mensuplarının sorusu üzerine, Özel İdare mallarının paylaşımı konusunda tartıştığı İzmir Valisi Mustafa Toprak'a sert yanıt verdi.

"TAPELERİ ÇIKAN VALİ KANUNU UYGULUYORUM DİYEMEZ"

Kocaoğlu, "Kanun ne diyorsa o" diyen Toprak için, "Başsavcının talimatıyla liman operasyonunda, Emniyet Müdürünü yanına alıp, operasyonu yapan emniyet mensubuna 'bunu savsaklayın, yakalamayın' diyen ve tapeleri, ses kayıtları çıkan Vali, kanunu uyguluyorum diyemez" dedi.

Aziz Kocaoğlu'ndan İzmir Valisi'ne tapeli yanıt

"ORTALIKTA BİR DE POLEMİK YARATILIYOR GİBİ YORUMDA BULUNMUŞ"

Özel İdare mallarının paylaşımı konusunda aralarında anlaşmazlık bulunan İzmir Valisi Mustafa Toprak ile ilgili konuşan CHP'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Vali Bey, 'Kanunu uygulayacağım. Kanunda ne yazıyorsa o' diyor. Bu malların hepsi Büyükşehir Belediyesi'ne verilse, kanunda bir kısıtlama bir yasak yok. Ama Vali Bey kanuna sığınıyor. Vali yardımcıları kanuna sığınıyor. Kanunda 'Belediyelere, büyükşehire belediyelerine, yerel yönetimlere verilmez' demiyor. Tam tersine onların hakkı. Vali Bey, kanunu uyguladığını söylüyor. Başsavcının talimatıyla, savcının talimatıyla, liman operasyonunda emniyet müdürünü yanına alıp, operasyonu yapan emniyet mensubuna 'Bunu savsaklayın, yakalamayın' diyen ve tapeleri, ses kayıtları yayınlanan vali, kanunu uyguluyorum diyemez. Ortalıkta bir de polemik yaratılıyor gibi yorumda bulunmuş. İzmir'i karıştıran Sayın Vali ve Emniyet Müdürüdür. Karıştırmaya devam ederlerse, biz de gerekli cevabı her zaman veririz" diye konuştu.

"ŞAHISLA GELİR, ŞAHISLA GİDER"

Valinin devletin, milletin valisi ve taarfsız olması gerektiğini belirten Başkan Kocaoğlu, sözlerine şöyle devam etti;

"Hükümetin, şahsın valisi olamaz. Şahsın valisi olursa, şahısla gelir, şahısla gider. Hiç lafı çarpıtmadan, doğru durarak doğru konuşalım. Polise telefonda ne söylediğini açıklasın, sonra Özel İdare mallarının dağıtılmasına hangi kanunda verildiğine bakalım. İzmir'de huzuru bozan, demokratik hakkını kullananlara ilaçlı su sıkan, Vali'nin talimatıyla Emniyet Müdürüdür. İzmir'de yıllardır yapılan etkinliklere, protestolara, yürüyüşlere bugüne kadar kimse müdahale etmedi. Herkes de her ne yapıyorsa yaptı. Bugün Vali ve Emniyet Müdürü İzmir'i, İzmir'deki insanı karıştırmaktadır. Amaç belli, insanları sindirelim, insanlara bir yere kadar izin verelim, ne olacaksa belediye önünde olsun. Bir vali, bir emniyet müdürü için, seçim sürecinde yaptıkları sadece acıdır" 

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir