taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7251
Euro
7.2901
Altın
1615.4
Borsa
89552.61
Gram Altın
349.544
Bitcoin
45674.88

Bağdat'ta sokağa çıkma yasağı kaldırıldı

Irak'ın başkenti Bağdat'ta uzun yıllardır uygulanan sokağa çıkma yasağının Başbakan Haydar el-İbadi'nin talimatıyla kaldırıldığı belirtildi.

AA |
Whatsapp ile paylaş

Bağdat'ta sokağa çıkma yasağı kaldırıldı

bagdat

Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada, Irak'ın başkenti Bağdat'taki gece yarısı (saat 24:00'dan sonra) "sokağa çıkma yasağının" önümüzdeki Cumartesi gününden itibaren kaldırılmasının yanında kentte iç çatışma ve şiddet olaylarından dolayı kapatılan birçok ana yolun da yaya ve araç trafiğine açılacağı kaydedildi.

HER TÜRLÜ SİLAHTAN ARINDIRILACAK

İbadi'nin, başkentin çoğunluğu Şiilerden oluşan Kazimiye ve Seyidiye ile çoğunluğu Sünnilerin yaşadığı Azamiye ve Mansur bölgelerinin de her türlü silahtan arındırılması emrini verdiği vurgulandı.

SİLAH ARAMA OPERASYONU DÜZENLENMİŞTİ

Başbakan İbadi, geçtiğimiz günlerde Ketaib-i Hizbullah el-Mücahiddun (Mücahit Hizbullah Birliği) Lideri Abbas el-Muhammedavi'nin kimliği belirsiz silahlı kişilerce Karrade'de kaçırılmasının ardından bölgenin silahtan arınması için güvenlik güçlerini uyarmıştı. Bunun üzerine bölgeye giriş ve çıkışlar yaklaşık 2 saat boyunca yasaklanarak ev ve iş yerlerinde geniş çaplı silah arama operasyonu düzenlenmişti.

8 YIL SONRA SON BULDU

İbadi'nin bu uygulamasıyla 2007 yılında eski Başbakan Nuri el-Maliki tarafından başlatılan yasak, 8 yılın ardından son bulmuş oldu.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir